Një aktore e Koresë së Jugut, e cila më parë ishte marrë peng nga forcat e Koresë së Veriut dhe u detyrua të bënte filma për shtetin, ka vdekur në moshën 92 vjeç.

Choi Eun-hee ishte aktgorja më e mirënjohur në Jug kur u mor peng nën urdhërat e liderit të athershem Kim Jong-il në fund të viteve 1970s.

Ish- buri i saj, një regjisor i famshëm filmash, ishte rrëmbyer disaa muaj më vonë. Të dy u arratisen më vonë.

Koreja e Veriut gjithnjë ka mohuar rrëmbimin e çiftit, duke thënë se ata kishin kërkuar strehë në Veri.

Zonja Choi vdiq të hënën pasdite në  një spital në Korenë e Jugut.

Veritas.com.al/