TCH: Teatri i ri ndërtohet me kërkesë të një privati, ai përfiton dy kulla.
Projekti i qeverisë për të dhënë me koncesion ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar përmban shumë të panjohura. Ndonëse Kryeministri Edi Rama prezant...
Dirigjenti legjendar i Operas së Nju Jorkut largohet i akuzuar për abuzime seksuale.
Opera Metropolitane e Nju Jorkut, e njohur me shkurtimin MET, shkarkoi dirigjentin legjendar James Levine, pasi një hetim nxori në pah "prova të b...
Projekti i Teatrit të Ri në Tiranë- kopje nga Koreja e Veriut, arkitektja nga Ukraina.
-A e kopjoi Shqipëria projektin për teatrin e ri?! Reagon arkitektja nga Ukraina!?- Prej ditës së djeshme kur kryeministri Edi Rama prezantoi p...
Çmimi Oscar/ Filmi më i mirë fiton “The Shape of Water”
Drama romantike “The Shape of Water” fitoi çmimin Oscar si filmi më i mirë. Ceremonia e 90-të e ndarjes së Oscar-it u mbajt të dielën në Los Angje...
Ylli Xhaferi, ‘Yll’ i instalacionit që e nisi vizatimin fëmijë në Luftën e vitit ’99.
Artisti Yll Xhaferi, i rritur në një shoqëri në tranzicion, duke përjetuar personalisht luftën e fundit në Kosovë, ka gjetur strehë në botën e tij...
Gëzimi u shua…
Nga Josif Papajorgji Dje se toku me poetin, studiuesin dhe editorin Arian Leka shkuam ne shtepine e Gezim Qendros. E shoqja, gazetarja e njohur...
Biografia e Aleksandër Moisiut do të promovohet në Berlin më 14 Mars
Aktori shqiptar i cili karrierën e tij e ndërtoi në Austri, Aleksandër Moisiu, mbetet një ndër figurat më të rëndësishme të kulturës së kombit shq...
MUZIKË: “Perlat Shkodrane” nesër mbërrijnë në Gjakovë
Pas disa koncerteve të mëhershme që kishin mbledhur një audiencë të madhe, të enjten vjen edhe një koncert i madh në Pallatin e Kulturës “Asim Vok...
Ministri sllovak i Kulturës jep dorëëheqjen pas vrasjes së gazetarit: “Këtë nuk e duroj…”
(FOTO: Marek Madariç, ministër i i dorëhequr i Kulturës në Sllovaki)/ Marek Madariç, ministër i Kulturës në Sllovaki, ka dhënë dorëheqje pas vr...
FATOS KONGOLI ËSHTË I SËMURË NË GJENDJE TË RËNDË…
Fartmir Toçi/ Fatos Kongoli, ndër shkrimtarët më të dashur dhe më përfaqësuesi i periudhës 30 - vjeçare së tranzicionit shqiptar ndodhet prej k...
Faqja 19 prej 58« E para...10...1718192021...304050...E fundit »