DAVID NG

Barack dhe Michelle Obama janë emëruar për herë të parë në mesin e njerëzve më të fuqishëm të Hollivudit në listën vjetore prej 100 personave të botuar nga The Hollywood Reporter.

Ish çifti i parë u rendit krahas titanëve të tillë të intratenimentit (dhe miqve) si CEO dhe kreu i kompanisë Walt Disney Bob Iger dhe at atë Netflix Reed Hastings dhe Ted Sarandos.

Obamat nënshkruan një marrëveshje fitimprurëse me Netflix vitin e kaluar për të krijuar dhe shpërndarë dokumentarë dhe përmbajtje të tjera midis transmetuesit dhe kompanisë prodhuese të çiftit, Higher Ground. Dokumentari American Factory – rreth një miliarderi kinez që hap një fabrikë në një vend të braktisur te General Motors në Ohio – debutoi në Netflix në gusht, dhe së fundmi ishte nominuar për Critic’s Choice Award.

Projektet e tjera të Obama- Netflix nën partneritet përfshijnë një seri dokumentaresh të bazuar në The Fifth Risk te Michael Lewis: Undoing Democracy i cili është kritik për administrimin e Presidentit Donald Trump.

The Hollywood Reporter renditi Obamat në vendin e 50-të, menjëherë pas producentit të Star Wars Kathleen Kennedy. Çifti kaloi disa të famshëm si Brad Pitt, Scarlett Johansson dhe Kevin Hart.

“Kush është ai qe nuk do të pranonte thirrjen e tyre?”, Tha Reporter në renditjen e saj të Obamave, duke përmendur partneritetin Netflix dhe një seri podkastesh nën një marrëveshje të re me Spotify.

Iger u rendit Nr. 1 në listën vjetore, me Hastings dhe Sarandos te Netflix që u rendit Nr. 2 – të njëjtat pozicione që ata mbajtën në renditjen e vitit të kaluar.

VERITAS.COM.AL/