(FOTO: Zoti Trump e uli tensionin kur e telefonoi zotin Xi muajin e kaluar)/

Kina ka konfirmuar datat kur Presidenti Xi Jinping do të udhëtojë për në Shtetet e Bashkuara për takimin me homologun  tij Donald Trump.

Ata do të takohen në resorin e zotit Trump, Mar-a-Lago në Florida, në 6 dhe 7 Prill.

Tregtia do të jetë çështja kryesore për të dy liderët e dy ekonomive më të mëdha të botës. Po kështu edhe çështja “gjembaçe” e Koresë do të jetë temë e bisedimeve- sipas BBC.

Lidhjet mes dy vendeve morën një “ngecje hapi” kur zoti Trump mori një telefonatë nga presidente e Taivanit, por kjo u shkri kur presidenti Trump riafirmoi sloganin kinez të politikës  “Një Kinë”.

/Veritas.com.al/