(Foto: OZAN KOSE/AFP/Getty)

Nga: BREITBART JERUSALEM

ANKARA, Turqi (AP) – Autoriteti më i lartë i zgjedhjeve të Turqisë ka anuluar zgjedhjet për kryebashkiak të Stambollit, të fituara nga një kandidat i opozitës dhe ka urdhëruar një ri-berje, duke vendosur të hënën, në favor të një kërkese nga partia e presidentit për të eliminuar votimin që kishte humbur me rezultat te ngushte.

Udhëheqësit e opozitës thanë se vendimi i Bordit të Lartë Zgjedhor për të beret e pavlefshëm rezultatin nga zgjedhjet e Stambollit ngre shqetësime rreth kapjes së Presidentit Rexhep Tajip Erdogan të pushtetit dhe demokracisë turke në përgjithësi.

Një ndihmës i lartë për Erdogan i tha The Associated Press se zhvlerësimi i zgjedhjeve për kryebashkiakun në qytetin më të madh të Turqisë përbën “një fitore për demokracinë turke” duke siguruar që rezultatet reflektojnë zgjedhjen e votuesve.

Ekrem Imamoglu i Partisë Popullore Republikane të opozitës së pari vendosi me një diferencë të vogël në zgjedhjet për kryebashkiak të 31 marsit, duke mposhtur kandidatin e partisë në pushtet, ish kryeministrin Binali Yildirim. Partia konservatore dhe me bazë Islamike Drejtësi dhe Zhvillim e Erdoganit akuzoi më pas se një sërë parregullsish zgjedhore i bënë rezultatet të paligjshme.

Agjencia shtetërore Anadolu e Turqisë tha se Bordi i Lartë Zgjedhor anuloi mandatin e Imamoglu-t dhe bëri thirrje për zgjedhje të reja për në 23 qershor. Si arsye për anulimin e rezultateve të 31 marsit, bordi tha se disa drejtues të qendrave të votimit nuk ishin nëpunës civil siç kërkohet me ligj, tha agjencia e lajmeve.

Yildirim, humbësi në zgjedhje, tha se shpresonte që vendimi do të çonte në “rezultate të dobishme dhe të bukura për Stambollin”.

Në një deklaratë drejtuar AP-së, drejtori i komunikimeve presidenciale Fahrettin Altun tha: “Duke mbajtur zgjedhje të lira dhe të ndershme për gati shtatë dekada, Turqia do ta përfundojë këtë proces në një mënyrë transparente, të ligjshme dhe të rregullt”.

Udhëheqësit e partisë kryesore opozitare të Imamoglu zhvilluan një takim urgjent në kryeqytetin e Ankarasë të hënën vonë.

Duke iu drejtuar mijëra mbështetësve të tij në Stamboll, Imamoglu akuzoi bordin zgjedhor për përkulje ndaj presioneve dhe kërcënimeve nga partia e Erdoganit. Ai u zotua të përdorë “demokracinë” për të fituar “të drejtat” që ai tha se u morën me forcë. Turma kërkoi që anëtarët e këshillit zgjedhor të jepnin dorëheqjen dhe akuzonin Erdoganin për vjedhje te votës.

Kati Piri, raportuesja e Parlamentit Europian për Turqinë, tha në Twitter: “Kjo i jep fund besueshmërisë se tranzicionit demokratik të pushtetit përmes zgjedhjeve në Turqi”.

Policia ngriti barrikada rreth selisë së këshillit zgjedhor në kryeqytetin e Turqisë, por nuk pati shenja të menjëhershme të manifestimeve të mëdha. Protestuesit trokisnin tenxheret dhe tiganet në disa lagje të Stambollit, raportoi gazeta e opozitës Birgun.

Howard Eissenstat, një ekspert Turk në jo fitimprurësen Projekti për Demokracinë e Lindjes së Mesme dhe një studiues i historisë së Lindjes së Mesme në Universitetin St. Lawrence në Nju Jork, tha se vendimi i së hënës “heq fletën e fundit të fikut të zgjedhjeve konkurruese” duke fshehur erozionin e demokracisë në Turqi.

“Turqia nuk ishte demokratike dje dhe nuk është demokratike sot “, tha Eissenstat.

Ai vuri në dukje se partia e Erdogan më parë ka zhvlerësuar rezultatet e zgjedhjeve në rajonet më të populluara turke kurde pasi një parti pro-kurde fitoi dhe zëvendësoi kryetarët e zgjedhur me të emëruar nga qeveria.

“Erdogan nuk mund të përballojë të humbasë në raundin e dytë. Do të ishte një shfaqje shkatërrimtare e dobësisë “, tha Eissenstat.

Zgjedhjet lokale të mbajtura në Turqi më 31 mars prodhuan pengesa për presidentin. Partia e tij humbi ‘city hall’ te bashkisë në kryeqytet si dhe në Stamboll, duke i dhënë fund 25 vjetëve të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim dhe paraardhësve të saj Islamiste që qeverisnin të dy qytetet.

Në tubimet para-zgjedhore, presidenti i kishte thënë vazhdimisht turmave, “Kushdo që fiton Stambollin, fiton Turqinë” dhe “Kushdo që humbet Stambollin, humbet Turqinë”.

Stambolli, me 15 milionë banorët e saj dhe vendndodhjen strategjike ne mes të Evropës dhe Azisë, përbën 31% të PBB-së së Turqisë prej 851 miliardë dollarësh në 2017 dhe tërheq miliona turistë.

Qeveria e qytetit kishte një buxhet prej 8.8 miliardë dollarë vitin e kaluar. Bashkia ka dhënë kontrata fitimprurëse për bizneset pranë qeverisë gjatë viteve dhe ofron burime të mëdha financiare dhe mundësi punësimi.

Veritas.com.al/