Presidenti Donald Trump sinjalizoi zhgënjim të madh që Senati dështoi në kalimin e ligjit që anulonte Obamacare, pas disa orë përpjekje të dështuara të Republikanëve për të mbajtur premtimin e tyre para popullit Amerikan.

“3 Republikanët dhe  48 Demokraët e lanë popullin Amerikan të gjunjëzohet”, shkroi ai në Twitter. “Siç u thashë nga fillimi, zbërthejeni ObamaCare, atëherë vepro. Shiko!”.

Përpjekja e fundit për të votuar “anulimin e brishtë’ më në fund dështoi, pasi Senatori John McCain votoi kundër p[asi la në baltë McConnell . Këtij iu bashkuan edhe senatorët Susan Collins të Maine dhe Lisa Murkowski nga Alaska.

“Është shumë e vështirë të bësh gjërat e duhura”, tha McCain para se të hynte në sallën e Senatit.

Vota e tij shkaktoi gulçima nga kolegët Republika dhe duartrokitje nga Senatorët Demokrat.

Veritas.coma.al/