UPDATED:

Një i armatosur besohet se ka vrarë, të paktën dy persona  gjatë një pengmarrjeje në një supermarket në Trèbes, në Francën Jugore.

Një operacion ku përfshihet edhe Policia Elite po vazhdon në  supermarketin Super U, ku disa të tjerë janë plagosur.

 

Një i armatosur besohet e ka vrarë të paktën një person gjatë pengmarrjes në supermarketin e Trèbes, në Francën Jugore.

Policia Elite ka mbërritur shpejt në dyqanin ‘Super U’ ku ka korrigjuar informimin për një tjetër të vdekur.

Prokurori thotë se i armatosuri, i cili mbeti në supermarket, pohon se i përket grupit të Shtetit Islamik.

Pak më parë, një polic është qëlluar dhe është plagosur teksa bënte Joga me kolegët e tij në Carcassonne, 15 minuta larg me makinë nga vendi i kësaj ngjarjeje.

Ai nuk ka marrë plagë kritike për jetën. Nuk është ende e qartë nëse të dy ngjarjet lidhen me njëra tjetrin, si raportojnë disa medie.

Një burim nga sigurimi i supermarketit tha për agjencinë AFP se shumica e të punësuarve në supermarket “u bë e mundur të largohen”

Kryeministri Édouard Philippe tha se situata është “serioze” dhe se të gjitha shenjat na ojnë drejt ‘aktit terrorist.

Veritas.com.ak/