Të gjithë fituesit e eventit vjetor të Golden Globes: triumfi i “Bohemian Rhapsody”

Nga: Carlo Lanna/

Në skenën e hotelit Beverly Hills, në natën ndërmjet 6 dhe 7 janarit, u zhvillua ceremonia e Golden Globe, eventi që çmon një vit kinema dhe TV të madh. Një vit pas skandalit #Metoo dhe protestave që tronditën botën e Hollivudit,Golden Globes u zhvilluan nën flamurin e përfshirjes, duke çmuar barazinë gjinore, duke celebruar vlerën e diversitetit dhe duke kujtuar luftën kundër racizmit .

Prezantuar nga Sandra Oh – ylli i serialit Killing Eve – dhe nga Adam Samberg – protagonist komik ne Brooklyn nine-nine – ceremonia ishte një sukses i vërtetë.

Ishte fitorja absolute e Bohemian Rhapsody që ka triumfuar në kategorinë e Filmit më të Mirë Dramatik dhe në atë të aktorit protagonist. “Isha pjesë e një familjeje të madhe,” thotë Rami Malek menjëherë pas marrjes së statujës. Dhe pastaj hapësirë për filmin “Green Book” me Viggo Mortensen dhe fitoren e papritur të Glen Close për “The Wife”. Disfata e madhe është A Star is Born, një film me Lady Gaga që sjell në shtëpi fitoren për kolonën zanore falë magjepses “Shallow”. Ndërkohë vazhdon gara për “Roma” film nga Cuaron.

Disa surpriza për Golden Globes të serialit televiziv. Richard Madden me “Bodyguard” fiton çmimin e Aktorit më të mirë në një seri Dramatike dhe Sandra Oh fiton ate te aktores protagoniste në Killing Eve. Ka vend për Michael Douglas dhe për komedinë e re te Netflix. Më poshtë janë fituesit në detaje.

KINEMA

 

FILMI ME I MIRE DRAMATIK

Black Panther
BlackKklansman
Bohemian Rhapsody
Se la strada potesse parlare
A star is born

AKTORJA ME E MIRE DRAMATIKE

Glenn Close – The Wife
Lady Gaga – A star is born
Nicole Kidman – Destroyer
Melissa McCarthy – Copia originale
Rosamund Pike – A private war

AKTORI ME I MIRE DRAMATIK

Bradley Cooper – A star is born
Willem Dafoe – Van Gogh – At Eternity’s Gate
Lucas Hedges – Boy Erased – Vite cancellate
Rami Malek – Bohemian Rhapsody
John David Washington – BlackKklansman

FILMI ME I MIRE KOMEDI OSE MJUZIKOLL

Crazy Rich
La favorita
Green Book
Il ritorno di Mary Poppins
Vice – L’uomo nell’ombra

AKTORJA ME E MIRE NE NJE KOMEDI OSE MJUZIKOLL

Emily Blunt – Il ritorno di Mary Poppins
Olivia Colman– La favorita
Elsie Fisher – Eighth Grade
Charlize Theron – Tully
Constance Wu – Crazy Rich

AKTORI ME I MIRE NE NJE KOMEDI OSE MUSICAL

Christian Bale – Vice – L’uomo nell’ombra
Lin-Manuel Miranda – Il ritorno di Mary Poppins
Viggo Mortensen – Green Book
Robert Redford – The Old Man & the Gun
John C. Reilly – Stanlio e Ollio

FILMI ME I MIRE I ANIMUAR

Gli Incredibili 2
L’isola dei cani
Mirai
Ralph Spacca Internet
Spider-Man – Un nuovo universo

FILMI I HUAJ ME I MIRE

Cafarnao
Girl
Cold War
Roma
Shoplifters

AKTORJA ME E MIRE JO PROTAGONISTE

Amy Adams – Vice – L’uomo nell’ombra
Claire Foy – First Man – Il primo uomo
Regina King – Se la strada potesse parlare
Emma Stone – La favorita
Rachel Weisz – La favorita

AKTORI ME I MIRE JO PROTAGONIST

Mahershala Ali – Green Book
Timothée Chalamet – Beautiful Boy
Adam Driver – BlackKklansman
Richard E. Grant – Copia originale
Sam Rockwell – Vice – L’uomo nell’ombra

REGJIA ME E MIRE

Bradley Cooper – A star is born
Alfonso Curaron – Roma
Peter Farrelly – Green Book
Spike Lee – BlackKklansman
Adam McKay – Vice – L’uomo nell’ombra

SKENOGRAFIA ME E MIRE

Roma – Alfonso Cuaron
La favorita – Deborah Davis e Tony McNamara
Se la strada potesse parlare – Barry Jenkins
Vice – l’uomo nell’ombra – Adam McKay
Green Book – Peter Farrelly, Nick Vallelonga, Brian Currie

KOLONA ZANORE ME E MIRE

A Quiet Place – Un posto tranquillo – Marco Beltrami
L’isola dei cani – Alexandre Desplat
Black Panther – Ludwig Göransson
First Man – Il primo uomo – Justin Hurwitz
Il ritorno di Mary Poppins – Marc Shaiman

KENGA ME E MIRE ORIGINALE

All the Stars – Black Panther
Girl in the Movies – Dumplin’
Requiem for a Private War – A Private War
Revelation – Boy Erased – Vite cancellate
Shallow – A star is born

TELEVIZIONI

SERIA TV DRAMATIKE ME E MIRE

The Americans
Bodyguard
Homecoming
Killing Eve
Pose

AKTORJA ME E MIRE E SERISE TV DRAMATIKE

Caitriona Balfe – Outlander
Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale
Sandra Oh – Killing Eve
Julia Roberts – Homecoming
Keri Russell – The Americans

AKTORI ME I MIRE I SERISE TV DRAMATIKE

Jason Bateman – Ozark
Stephan James – Homecoming
Richard Madden – Bodyguard
Billy Porter – Pose
Matthew Rhys – The Americans

SERIA TV ME E MIRE KOMEDI OSE MUSICAL

Barry
The Good Place
Kidding
The Kominsky Method
The Marvelous Mrs Maisel

AKTORJA ME E MIRE NE NJE SERI TV KOMEDI OSE MUSICAL

Kristen Bell – The Good Place
Candice Bergen – Murphy Brown
Alison Brie – Glow
Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel
Debra Missing – Will & Grace

AKTORI ME I MIRE NE NJE SERI TV KOMEDI OSE MUSICAL

Sacha Baron Cohen – Who is America
Jim Carrey – Kidding
Michael Douglas – The Kominsky Method
Donald Glover – Atalanta
Bill Hader – Barry

MINI SERIA TV ME E MIRE OSE FILMI PER TELEVIZION ME I MIRE

The Alienist
The Assassination of Gianni Versace – American Crime Story
Escape at Dannemora
Sharp Objects
A very English Scandal

AKTORJA ME E MIRE NE NJE MINI SERI TV OSE FILM PER TELEVIZION

Amy Adams – Sharp Objects
Patricia Arquette – Escape at Dannemora
Connie Britton – Dirty John
Laura Dern – The Tale
Regina King – Seven Seconds

AKTORI ME I MIRE NE NJE MINI SERI TV OSE FILM PER TELEVIZION

Antonio Banderas – Genius: Picasso
Daniel Bruhl – The Alienist
Darren Criss – The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Benedict Cumberbatch – Patrick Melrose
Hugh Grant – A Very English Scandal

AKTORJA ME E MIRE JOPROTAGONISTE NE NJE SERI TV OSE FILM PER TELEVIZION

Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel
Patricia Clarkson – Sharp Objects
Penelope Cruz – The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Thandie Newton – Westworld
Yvonne Strahovski – The Handmaid’s Tale

AKTORI ME I MIRE JOPROTAGONIST NE NJE SERI TV OSE FILM PER TELEVIZION

Alan Arkin – The Kominsky Method
Kieran Culkin – Succession
Edgar Ramirez – The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Ben Wishaw – A very english scandal
Henry Winkler – Barry

 

VERITAS.COM.AL/