ATHINE (Reuters) – Greqia tha të Dielën se do të ndalojë lidhjet rrugore dhe detare, si dhe fluturimet, për në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut, dhe do të ndalojë fluturimet drejt dhe nga Spanja për të penguar përhapjen e koronavirusit.

Ajo zgjati kufizimet e udhëtimit për në Itali, duke thënë se po ndalonte rrugët e anijeve të pasagjerëve për në dhe nga vendi fqinj, duke përjashtuar ngarkesat.

Greqia kishte tre vdekje nga sëmundja dhe 228 raste të konfirmuara deri të shtunën vonë.

Me tubimet masive dhe kafenetë e ndaluara, baret dhe palestra të mbyllura, autoritetet gjithashtu do të vendosin kontrolle në hyrje te supermarketeve nga e hëna për të shmangur mbipopullimin.

Më vete, Komiteti Olimpik Grek tha të Dielën se ceremonia e dorëzimit të flakës Olimpike për Lojërat e Tokios 2020 të planifikuar për 19 Mars do të mbahet pa një audiencë ose gazetarë të pranishëm.

VERITAS,COM.AL