Paris (AFP) – Protestuesit e “Jelekeve te verdhe”jane kthyer në force në rrugët e Francës këtë fundjavë, duke u përplasur me policinë në disa qytete dhe duke shkatërruar postbllokun e tyre në një ministri të qeverisë në Paris me ndihmën e një ruspe.

Ministria e brendshme përcaktoi numrin e protestuesve që dolën në rrugë të shtunën në 50,000, krahasuar me 32,000 më 29 dhjetor, kur lëvizja dukej të ishte dobësuar pasi mbajti një seri protestash javore të së shtunës që nga mesi i nëntorit.

Zëdhënësi i qeverisë Benjamin Griveaux, i cili u evakua nga ministria e tij në qendër të Parisit, kur një grusht protestuesish të veshur me jelekë me shikueshmëri te larte shqyen derën e madhe prej druri në kompleksin e ministrisë,- denoncoi hyrjen si një “sulm të papranueshëm mbi Republikën”.

“Disa protestues të jelekëve të verdhë dhe njerëz të tjerë të veshur me të zeza … morën një makinë ndërtimi që ishte në afërsi të rrugës dhe thyen portën e hyrjes në ministri”, tha ai për AFP.

Ata hynë shpejt në oborr ku shkatërruan dy makina, thyen disa dritare dhe pastaj ikën, shtoi ai, duke thënë se policia po përpiqej t’i identifikonte ata nga pamjet e kamerave te sigurisë.

Presidenti Emmanuel Macron nuk iu referua në mënyrë specifike këtij incidenti, por tweetoi dënimin e tij për “dhunën ekstreme” kundër “Republikës, mbrojtësve, përfaqësuesve dhe simboleve te saj”.

‘Te irrituarit’ bejnë raprezalje 

Griveaux kishte kritikuar të premten lëvizjen e jelekëve te verdhë, duke i përshkruar ata që ende ishin të përfshirë si “te irrituar”, të cilët po kërkonin “të rrëzonin qeverinë”.

Policia tha se rreth 3,500 demonstrues u paraqitën në Champs-Elysees të shtunën në mëngjes.

Disa pastaj u drejtuan në jug të lumit në zonën e pasur rreth Bulevardit St Germain, ku i vunë zjarrin një makine dhe disa motoçikletave dhe vendosën barrikada qe digjen, duke nxitur policinë të shkarkojë gaz lotsjellës për të kerkuar dhe shpërndarë ata.

Policia tha se 35 vetë u arrestuan.

Demonstruesit dolën në rrugët e disa qyteteve të tjera anembanë Francës, me deri në 2,000 njerëz në Rouen në veriperëndim të Parisit, ku disa ngritën barrikada djegëse. Një protestues u plagos dhe të paktën dy të tjerë u arrestuan, tha policia.

Rreth 4,600 protestues goditën rrugët e qytetit jugperëndimor të Bordeaux, me disa gurë të gjuajtur drejt policeve, të cilët u përgjigjën me gaz lotsjellës dhe me hedhjen e ujit.

Pesë policë u lënduan dhe 11 vetë u arrestuan, thanë autoritetet lokale, duke shtuar se disa makina u dogjën dhe dritaret e dyqaneve u thyen.

Më në jug në Tuluzë, 22 persona u arrestuan pas përleshjeve që shpërthyen pasi 2,000 njerëz dolën për të demonstruar.

Dhe në qytetin qendror lindor të Lyonit, disa mijëra dolën në rrugë, duke bllokuar aksesin në autostradën A7 dhe duke shkaktuar bllokime të trafikut për ata që ktheheshin nga pushimet e Krishtlindjeve në male.

Brigitte Bardot mbështet protestuesit 

Lëvizja e jelekeve të verdhë filloi në Francën rurale lidhur me planet për të rritur taksat e karburantit.

Por më vonë u përhap në një revoltë më të gjerë kundër politikave pro-tregut të Macron dhe stilit qeverisës, me 282,000 njerëz që u bashkuan me tubimin e parë të së shtunës më 17 nëntor.

Macron fillimisht nuk pranoi të bënte ndonjë lëshim, por në mes të dhjetorit, pas disa javësh të dhunës, ai hoqi tatimin e planifikuar të taksës së karburantit dhe premtoi para shtesë për pagat minimale, si dhe ulje të taksave për pensionistët.

Protestat janë kthyer në krizën më të madhe politike të presidencës 20-mujore të Macron dhe i sollën vlerësimet e popullaritetit te tij në nivelin me të ulët të të gjitha kohërave.

Megjithëse zemërimi i publikut duket se po zbutet pas koncesioneve të tij dhe gjatë periudhës së pushimeve, arrestimi i shkurtër i të mërkurës te Eric Drouet, një nga udhëheqësit e lëvizjes, u shfaq për të rigjallëruar pakënaqësinë midis mbështetësve të tij.

Sondazhi i fundit i opinionit, botuar të enjten nga Odoxa Dentsu, tregoi se 55 për qind mbështesin protestat – një shifër kjo, megjithëse më e ulët se 75 për qind në nëntor, ende është e rëndësishme për të sugjeruar që lëvizja anti-austeriti të mbajë peshen politike.

Ikona e kinemasë Brigitte Bardot, e njohur sot për pikëpamjet e saj të krahut të djathtë dhe për aktivizmin e të drejtave të kafshëve, tha të dielën se ajo e kupton atë se çfarë e motivoi lëvizjen e jelekëve te verdhë.

“Kur shoh miliona të shpenzuara për gjëra tepër të parëndësishme, kur shoh politikanët që përdorin avionë privatë dhe makinat e drejtuara nga shofere për te ardhur rrotull (…) të gjitha këto para të harxhuara, është e papranueshme,” i tha ajo gazetës Midi Libre.

“Duhet t’u jepen njerëzve në nevojë ne fakt”.

Veritas.com.al/