Jozefina Topalli, ish nënkryetare e PD dhe kryetare e Kuvendit për dy legjislatura, ka reaguar për situatën politike dhe bojkotin që i bëri Partia Demokratike zgjedhjeve të 30 qershorit. Topalli fajëson kryetarin e Partisë Demokratike për bojkotin që i bëri zgjedhjeve dhe pushtetin e humbur nga PD.

Me anë të një statusi në facebook Topalli e quan Bashën tradhëtar i 400 mijë demokratëve.

Postimi i plotë i Topallit:

Pas rreth 3 dekadash, PD nuk ka më asnjë pushtet. Partia Demokratike nuk është më as në Parlament dhe nuk ka më asnjë bashki.

Me urdhrin për djegien e mandateve Lulzim Basha e nxori atë me dhunë, jashtë parlamentit duke tradhtuar e fyer mbi 400 mijë demokratë, që votuan siglën e kësaj force politike. Me këtë, që është akti më i papërgjegjshëm i historisë së demokracisë, ai praktikisht i ftoi shqiptarët në luftë vëllavrasëse.

Pas kësaj, premtoi se do krijonte qeverinë teknike dhe do rrëzonte Edi Ramën. Sot, me moshyrjen në zgjedhje, jo vetëm që nuk arriti asnjërën, por i dhuroi Ramës të gjitha bashkitë, të gjitha pushtetet. Nga sot çdo gjë ka ndryshuar. PD është jashtë çdo pushteti politik dhe lokal, ndërkohë që Edi Rama ka marrë çdo gjë.

Demokratët e fundit të punësuar në bashkitë e djathta do jenë në mëshirën e Edi Ramës. Partia Demokratike praktikisht nuk është më. Dhe kjo është vrasja më mizore, që kreu i saj mund t’i bënte demokratëve. Ky është dëmi më kriminal ndaj vendit, që Lulzim Basha kreu për karrigen e hallet e tij.

Dhe nuk mbaron këtu. Ai tradhtoi shpirtin perëndimor të forcës politike, që lindi për të hapur dhe për të integruar vendin në Europë e Nato.

Nuk po ndalem këtu të komentoj për deklaratën e tij të para pak minutash, kur këndonte fitore, mbi kufomën e një force politike që, një kohë i dha jetë e ëndërr një kombi për 3 dekada, e që qëndroi në këmbë mbi sakrificën e jetën e idealistëve të paepur në dekadat e shkuara. Nga sot, asgjë nuk është më si më parë.

Pasi ka marrë faturën e dhunës, pasi humbi mbështetjen e gjithë botës, pasi kreu vetëvrasjen më kriminale që mund të imagjinohej dhe desh ta çonte vendin në përplasje.

Pasi humbe “revolucionin”, dhe dështove të arrijee qeverinë teknike, pasi dështove të rrëzoje Ramën dhe pasi e le PD pa asnjë pushtet politik, ti Lul kësaj radhe nuk mund të këndosh më mbi trupin që jep shpirt të partisë sonë. Ti ishe eksperimenti më i pamerituar për demokratët dhe për vendin. Partia Demokratike ka kalu edhe një herë tjetër një moment tragjik.

Dhe demokratët e vërtetë, përmes përpjekjeve herkuliane ia dolën ta ngrijnë nga hiri dhe ta sjellin në pushtet. Edhe sot Lul, njerëz të ndershëm, të rinj e të reja, idealiste e intelektuale, patriotë, të pakorruptuar e të pashitur do ta shpëtojnë nga pengmarrja e tradhtia, do ta ngrijnë sërish në piedestalin që i takon, për t’i dal zot vendit , interesit publik e njerëzve që i le pa shpresë e pa perspektivë.

 

Njerëzit e lirë nuk do lejojnë më, që as ti dhe as 3-4 shokët tuaj në pushtet dhe “opozitë” të mbajnë në dëshpërimin e dhimbjes e të pamundësisë, një popull që boll ka vuajtur në shekuj. Është koha për të ringritur Partinë Demokratike nga e para. Është koha për të larguar këtë klasë politike.

Demokratët, shqiptarët do ia dalin.

VERITAS.COM.AL/