Komediani Ukrainas Volodymyr Zelensky ka fituar nnjë shumicë votash në zgjedhjet presidenciale të vendit, sipas sondazheve të para.

Sondazhet i japin më shumë se 70% të votave  politikanit të ri, i cili dominoi raundin e parë të votimeve tre javë më parë.

Zoti Zelensky, 41 vjeë, csfidoi presidentin në detyrë Petro Poroshenko i cili e ka pranuar humbjen.

Rezultati i qartë dëshmon për një shpërthim të fuqishëm kundër zotit Poroshenko dhe kundërshtimin e establishmentit të Ukrainës.

“Unë kurrë nuk do t’ ju lë mënjanë”, tha zoti Zelensky para mbështetësve ditën e Diele teksa festonin fitoren.

“Unë nuk jam akoma zyrtarisht presidnet”, shtoi ai. ” Por si një qytetar i Ukrainësmund t’ju them të gjitha vendeve post Bashkimit Sovjetik: Na shikoni ne. Gjithçka është e mundur”

Veritas.com.al/