Venecia: Anulimi i zgjedhjeve, Presidenti nuk e ka të drejtën
Raporti i Komisionit të Venecias, komenton se anulimi i datës së zgjedhjeve ndikon në të drejtën e zgjedhjeve, që është e drejtë e njeriut dhe anu...
Venecia: Shtyrja e zgjedhjeve pas mbarimit të mandatit, humbje e legjitimitetit të institucioneve të zgjedhura
Sipas Venecias, kjo nënkupton se kur data e zgjedhjeve është caktuar, aktorët politikë, duhet të kenë mundësinë të kenë besueshmërinë te ky vendim...
Venecia: Neni 170 nuk shërben për shtyrjen e zgjedhjeve nga Presidenti
Shprehimisht në raportin e Venecias, thuhet se «kompetencat e parashikuara në rastet e emergjencave parashikuar në nenin 170 nuk mund të shërbejnë...
Komisioni i Venecias: ‘Askush nuk mund të anulojë apo shtyjë zgjedhjet!’
Raporti i Venecias thekson se «Bojkotimi i zgjedhjeve nga disa parti është gjithashtu i ndryshëm nga një situatë kur palët e interesuara politike ...
Një ditë pas kushtit nga Bundestagu gjerman, Meta shpall thirrjen për Gjykatën Kushtetuese
Pa u mbushur 24 orë nga miratimi në Bundestagun gjerman të hapjes së negociatave BE-Shqipëri me 9 kushte, ku më kryesori është ngritja e Gjykatës ...
Tërmet i moderuar trondit Stambollin, tetë persona janë lënduar lehtë
Nga Ali Kucukgocmen dhe Daren Butler STAMBOLL (Reuters) - Një tërmet i moderuar me magnitude 5.7 tronditi ndërtesat dhe dëmtoi dy xhami në Stam...
Faqe nga komunizmi/ Letra e Mark Shllakut para pushkatimit: ‘Kam me vete një teneqe me emrin tim, me atë m’i gjen eshtnat…’.
Mësuesi Mark Shllaku ishte dënuar me pushkatim nga regjimi komunist, nën akuzën ‘për agjitacion dhe propagandë’ dhe për angazhim në një celulë të ...
NUK KANË FAJ, E DINË QË OPOZITA ËSHTË ‘TOKË E XANUN’.
  Nga: Astrit Patozi/ Janë më shumë të marrë, se sa të poshtër, dhe për këtë nuk duhen marrë asnjëherë seriozisht. Ata mendojnë se opozi...
Pse sot dhe çdo të Enjte salla plenare e Kuvendit do të jetë e boshatisur?!
Sot, e enjte, qytetarët kanë pritur që të ndjekin mbledhjen në seancë plenare të anëtarëve të Kuvendit, por nuk ka ndodhur. Salla e mbledhjeve ësh...
Moti sot me shi, në intervale edhe diell.
Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga një mot me vranësira të cilat do sjellin reshje shiu pothuajse në të gjithë vendin, por do të ketë edhe inter...
Faqja 31 prej 754« E para...1020...2930313233...405060...E fundit »