Presidenti i Koresë së Jugut dhe lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un udhëtuan së bashku përmes Pyongyang ditën e Marte, përmes mijëra qytetarëve që duartrokisnin e brohorisnin para hapjes së samitit ku presidenti Jugor, Moon Jae-in do të kërkojë rinisjen e bisedimeve, mes Kim dhe SHBA,  bisedime të ngecura në vend,  mbi çarmatosjen.

Kim dhe Moon u përqafuan në aeroportin ndërkombëtar Pyongyang, ku lideri i Koresë së Veriut ka mbikëqyrur lëshimin e raketave vitin e kaluar, teksa tensionet ishin në rritje.

Veritas.com.al/