Bashkë me acarin po mbërrijnë edhe virozat e gripit; kujdes!
Me mbërritjen e temperaturave të ulëta ka nisur edhe sezoni i gripit në vendin tonë. Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në Institut...
Tumori: Shkencëtarët mohojnë lidhjen me mishin e kuq, por ja sa mund të hahet
Një pjesë e madhe e të dhënave kanë rivlerësuar tezën se konsumi i tepërt i mishit të kuq është i lidhur me zhvillimin e tumoreve, veçanërisht të ...
Alarmi i klimës, 500 shkencëtarë kundër të gjithëve: “Është një farsë”
( FOTO: Greta Thunberg)/ Nuk ekziston një e vërtetë shkencore mbi ndryshimet klimatike. Përkundrazi, ekziston një panel njerëzish të ndryshëm q...
Ranitidina në fokusin e Aifa-s: lista e të gjitha ilaçeve të tërhequra
-Si masë paraprake, Agjencia Italiane e Barnave ka bllokuar ilaçet me bazë ranitidinen: ja cilët janë ilaçet e tërhequra- Nga: Pina Francone  ...
Të dëmtuar nga tërmeti/ 10 persona ndodhen në 2 spitale, 105 morën shërbim shëndetësor
Ministria e Shëndetësisë ka dhënë informacion të ri sot në mëngjes mbi gjendjen e qytetarëve të lënduar nga tërmeti i fuqishëm 5.8 ballë i shkallë...
Ju thoni shprehjen ‘mjeku human’…Në çdo 5 minuta mjekët vrasin një njeri.
Askush nuk shpjegon pse thotë për mjekun ‘human’. Po të bëni pyetje më të thella, do të formuloni jo fjalën ‘human’, por ‘vrasës’. Miliona vetë...
Ndërhyrja e rrallë në QSUT/ Asiston në operacion mjeku me famë botërore. FOTO/
  Një ndërhyrje e rrallë dhe e pazakontë është kryer në Qendrën Spitalore Universitare të Tiranës, nga mjeku shqiptar i njohur prof. Mento...
Rikthehet fruthi i ‘harruar’. OBSH: Shqipëria mes katër vendeve problematike
Fruthi është rikthyer në katër vende evropiane që më herët konsideroheshin si të pastra nga sëmundja, përfshirë këtu Shqipërinë, sipas Organizatës...
Rama jep lajmin e mirëpritur se qeveria e ka nisur Elonën për kurim në Turqi, i kishin mbetur vetëm 15 ditë jetë
Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me ngjarjen shumë të ndjeshme, që ka prekur thellë zemrat e të gjithëve, 15-vjeçaren nga Fushë-Kruja, Elon...
Frika se ‘hamë helm’. Rama ‘burg për abuzuesit e sigurisë ushqimore’, dhe kundër psikozës pa baza.
Luftë pa kompromis abuzuesve të sigurisë ushqimore thotë kryeministri Edi Rama dhe mbështetje bizneseve të ndershme. Është e dhimbshme që këta ...
Faqja 3 prej 1212345...10...E fundit »