Nga Brixhilda Xhuraj/AP/ 

Ish- misi i bukurisë, e cila u bë e famshme, kur vrau vrasësin e burrit të saj në Napoli në moshën 18-vjeçare dhe u bë bosja e parë grua në klanin e fuqishëm mafioz të Italisë, Camorra, ka vdekur në moshën 86-vjeçare.

Bëhet fjalë për Assunta Maresca, e njohur si Pupetta ose “Kukulla e vogël”, e cila ishte vajza e një tregtari famëkeq.

Në mesin e viteve 1950, 18 vjeçe dhe gjashtë muajshe shtatzënë, ajo gjurmoi Antonio Esposito, bosin e Camorrës që kishte urdhëruar vrasjen e burrit të saj dhe e qëlloi për vdekje në mes të ditës në një rrugë në Napoli.

Hetuesit besonin se kishte pasur më shumë se një sulmues në skenë, por e prirur për të vendosur statusin dhe për të mbrojtur pozicionin e saj në botën e krimit të Napolit, Maresca gjithmonë këmbënguli se ajo ishte e vetmja përgjegjëse.

Gjatë gjyqit për vrasje në vitin 1959, ajo sfidoi Gjykatësin, duke thënë se këtë do ta bëntë sërish.

Maresca lindi në burg dhe pas lirimit, 14 vjet më vonë, u ribashkua me djalin e saj, Pasqualino.

Në vitet pas daljes nga burgu ajo luajti në një film të frymëzuar nga jeta e saj dhe hapi dy dyqane rrobash në Napoli.

Por jeta private vijoi të mbetej e trazuar.

Maresca u zhvendos me trafikantin e drogës dhe tregtarin e armëve, Umberto Ammaturo, dhe ata patën binjakë.

Por Ammaturo ishte xheloz për Pasqualinon (djalin e saj), i cili kishte ambicie të ngrihej në Camorra.

Kur Pasqualino ishte 18 vjeç, në janar 1974, ai shkoi të takonte Ammaturo në një kantier ndërtimi për mbikalimin e Napolit dhe u zhduk.

Nëna e tij dyshonte se i dashuri i saj e kishte vrarë djalin dhe e kishte varrosur trupin në çimento.

Siç tha ajo për britaniken “The Guardian” në një intervistë në 1995, Maresca mori në pyetje të dashurin e saj për t’i treguar asaj se çfarë kishte bërë.

Por ndonëse ata luftuan ashpër, prioriteti i saj ishte mbrojtja e binjakëve dhe ajo nuk e la atë.

Maresca u akuzua më vonë se qëndronte pas vrasjes së Ciro Galli, një anëtar i Nuova Camorra Organizzata, një grup i formuar nga Raffaele Cutolo në një përpjekje për të rinovuar Camorra-n.

Në vitin 1982, Maresca sfidoi hapur Cutolo-n gjatë një konference për shtyp dhe në të njëjtin vit u arrestua së bashku me Ammuturo për vrasjen e Aldo Semerarit, një mjek ligjor dhe neofashist i njohur.

Maresca kreu katër vjet burg përpara se të shpallej e pafajshëm.

Vajza e vetme në një familje me katër vëllezër, Maresca thuhet se tregoi shenja të dhunës si fëmijë dhe sulmoi një shok klase, duke shkaktuar lëndime të rënda.

Ajo fitoi një konkurs lokal bukurie në vitin 1953 dhe u kurorëzua Miss Rovegliano.

Maresca vdiq në shtëpinë e saj në Castellammare di Stabia, pranë Pompeit, pas një sëmundjeje.

Kumbarat e Napolit kanë pasur gjithmonë një profil më të lartë se homologët e tyre në Cosa Nostra siciliane.