(FOTO: Pamje nga vullani që shpërthen mbi re, hiri i të cilit ngjitet në 11 km.)/ 

Sot ka shpërthyer një vullkan në Rusi, në zonën Kamchatka- sipas agjencive lokale të lajmeve. Detaji më i veç që vjen nga burimet është se  ku hiri vullkanik ka arrit lartësinë 11 kilometra mbi nivelin e detit.

Vullkani ka shpërthyer sot, ka njoftuar Ministria ruse për Situata të Jashtëzakonshme. Sipas autoriteteve ruse, edhe pse vullkani është i përmasave të mëdha, nuk ka shkaktuar asnjë dëm dhe te  asnjë person, pasi rajoni është i pabanuar. Po ashtu autoritetet kanë lëshuar alarmin portokalli, që dëshmon për një situatë jahstë rrezikut.

/Veritas.com.al/