Çfarë ndodhi mbrëmë dhe cila është “kleçka” e prishjes së konsensusit
Konsensusi i arritur ditën e djeshme mes palëve politike u prish mbrëmë rreth orës 22:00, pasi deputetët e Partisë Socialiste nuk po shkonin në komisionin e posaçëm të reformës në drejtësi, ku po pris...
Lulzim Basha i revoltuar: Mashtrim i pacipë dhe i turpshëm për “propozimin e ri”, ja faktet
Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha është shfaqur i revoltuar gjatë deklaratës për mediat në selinë blu pas pretendimit të djeshëm nga Partia Socialiste dhe ambasada amerikane se kryedemokrati...
Meta : Ekspertët të debatojnë para kamerave, politikanët të pushojnë demagogjinë
Ilir Meta ka kërkuar dy gjëra në mënyrë që në orët e fundit konsensusi të arrihet në tryezën e eskpertëve të tre palëve dhe atyre ndërkombëtarë. Duke u nisur nga prishja e djeshme e konsensusit në orë...
Meta ne konference urgjente, kerkon konsensus brenda 30 minutash
Kryetari i Kuvendit Ilir Meta njoftoi përmes një konference për mediat se ka miratuar rendin e ditës për seancën e së enjtes ku e vetmja cështje është drafti i reformës në drejtësi. Duke dashur të ma...
Basha: Ngërçim e zgjidhim me Metën në Bruksel. I japim fund planit ogurzi të Edi Ramës
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i bëri një propozim kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta, për të zgjidhur ngërçin për reformën në drejtësi. Basha tha se marrëveshja u arrit nga ekspertët gja...
Meta mbledh urgjent ministrat e LSI në Kryesinë e Kuvendit
Kryetari i Parlamentit Ilir Meta ka mbledhur në takim të gjithë ministrat e LSI-së, forcës politike që drejton, në kuadër të zhvillimeve që po ndodhin për reformën në drejtësi. Sapo përfundoi takim...
Lu e Vlahutin refuzojnë takimin e propozuar nga Meta. Zbulohet shkaku
"Ambasadorët Vlahutin dhe Lu informuan Kryetarin e Kuvendit z. Meta se pas deklaratës së z. Basha, ambasadorët nuk e kanë të mundur të marrin pjesë në negociatat e parashikuara për 18 korrik. Z. Ba...
Arben Ahmetaj në konferencë: Nuk ka nevojë për qeveri teknike!
Tani që Ilir Meta iu përgjigj pozitivisht sfidës për zgjedhje të parakohshme, në Partinë Socaliste po dëgjohen zërat kundër largimit të LSI nga koalicioni. Arben Ahmetaj, Ministër i Financave deklaroi...
Meta, Rama, Basha, Vlahutin dhe Lu mbyllen tek kryesia në orën 16:00
Krerët e tre partive kryesore dhe dy ambasadorët Lu dhe Vlahutin takohen sot në orën 16;00 në Kryesinë e Kuvendit. Burime nga mazhoranca njoftojnë se takimi është paracaktuar tashmë, me qëllim diskuti...
Beteja e numrave në Kuvend, per një qeveri të re
Kreu i LSI Ilir Meta, dje rrëzoi qeverinë Rama dhe deklaroi opsionin e tij për mënyrën se si do të qeveriset vendi deri në zgjedhjet e ardhshme. Ai nuk la zgjidhje të mesme, edhe nëse Reforma në Drejt...
Faqja 156 prej 165« E para...102030...154155156157158...E fundit »