Nga: Damon WAKE

Bruksel (AFP) – Ministrat e BE aprovuan të martën fillimin e bisedimeve të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, një veprim i përshëndetur si rikthimi i “besueshmërisë” pas disa muajsh vonesash të dëmshme dhe grindje.

Komisioneri për zgjerimin e bllokut Oliver Varhelyi tha se vendimi u dërgoi një “mesazh të fortë dhe të qartë” vendeve të Ballkanit që e ardhmja e tyre shtrihet në Evropë.

Drita jeshile nga 27 vendet anëtare të BE-së shënon një kthesë të madhe nga tetori, kur Franca drejtoi një grup të vogël vendesh në bllokimin e bisedimeve të pranimit.

Ky zhgënjim – i cili pasoi disa shtyrje të mëparshme – nxiti shqetësimet se BE rrezikonte ti hapte derën ndikimit të jashtëm në pragun e saj,veçanërisht Kinës dhe Rusisë.

“Kjo gjithashtu dërgon një mesazh me zë të lartë dhe të qartë për Balkanin : e ardhmja juaj është në BE,” tweetoi Varhelyi.

Ai shtoi në një konferencë për shtyp: “Unë mendoj se sot kredibiliteti i është dhënë jo vetëm Ballkanit Perëndimor, por edhe vendeve tona anëtare”.

Ursula von der Leyen, kreu i Komisionit Evropian – dega ekzekutive e BE që mbikëqyr procesin e anëtarësimit – tweetoi se ajo ishte “kënaqur” nga lajmet.

Ish-shefi i NATO-s Anders Fogh Rasmussen gjithashtu përshëndeti lajmin, duke thënë se në mes të errësirës së epidemisë së koronavirusit, “BE-ja i ka dërguar një sinjal të fortë Ballkanit Perëndimor se një e ardhme e ndritshme është në horizont”.

– Pengesa për Shqipërinë –

Vendimi do të miratohet nga krerët e BE në bisedime më vonë këtë javë – përmes video lidhjes për shkak të pandemisë koronavirus – duke i hapur rrugën fillimit zyrtar të negociatave të anëtarësimit.

Shqipëria ende përballet me pengesa – ajo duhet të përmbushë disa parakushte që lidhen me drejtësinë dhe reformat e sundimit të ligjit përpara se të fillojë procesin.

Ndërsa Presidenti Francez Emmanuel Macron ishte i izoluar në veton për Maqedoninë e Veriut në samitin e BE në tetor, dyshimet për Shqipërinë ishin më të përhapura.

Hollanda dhe Danimarka iu bashkuan Francës në shprehjen e rezervave në lidhje me përpjekjet e Tiranës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Macron u tërhoq muajin e  kaluar pasi siguroi ndryshimet në procesin e pranimeve në BE që e bëjnë atë më të vështirë dhe më politik.

Pas takimit të së martës, Ministri i Jashtëm Hollandez Stef Blok pranoi përparimin e bërë nga Shqipëria që nga tetori, por tha se parakushtet ende duheshin përmbushur.

“Kushtet që kemi ngritur janë kushte logjike për çdo vend të BE-së, sepse ato janë kaq themelore për funksionimin e duhur të demokracisë, ku sundimi i ligjit është gurthemeli”, u tha Blok gazetarëve në një video telefonatë.

“Ne nuk po kërkojmë asgjë të pamundur as nga Shqipëria, as nga Maqedonia e Veriut.”

Edhe pasi të hapen negociatat zyrtare, ka të ngjarë të kalojnë vite përpara se të dyja vendet të hyjnë në bllok.

Anëtari i ri i ri i klubit, Kroacia, u bashkua në 2013 pas një procesi të pranimit që zgjati rreth shtatë vjet.

Varhelyi insisted that the extra conditions imposed on Albania were “strict and fair” and said there were “promising signs” Tirana is already making good progress towards satisfying them.

Varhelyi këmbënguli që kushtet shtesë të imponuara për Shqipërinë ishin “të rrepta dhe të drejta” dhe tha se kishte “shenja premtuese” qe Tirana tashmë po bën përparim të mirë drejt përmbushjes së tyre.

“Unë mendoj se deri në qershor kur ne të vijmë me paketën vjetore të zgjerimit, në të ju do të shihni se shumica e tyre tashmë janë përmbushur nga Shqipëria,” tha ai.

Udhëtimi drejt BE ka përfshirë tashmë hapa të mëdhenj veçanërisht për Shkupin, ku qeveria ndryshoi emrin e vendit nga Maqedoni në Maqedoni e Veriut në mënyrë që të zgjidhte një mosmarrëveshje të gjatë me Greqinë.

VEITAS.COM.AL