Departamenti i Shtetit thotë se regjimi duhet të skicojë hapat e çarmatimit sipas vullnetit për të zhvilluar samitin Trump- Kim.

 Koreja e Veriut duhet të paraqesë planin e çarmatimit brenda pak ditësh, nëse samiti i planifikuar mes Donald Trump dhe Kim Kim Jong-un do të ecë sipas agjendës së parashikuar- tha një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara, ditën e Mërkure.

Zyrtari po fliste në New York, teksa sekretari i shtetit i Shteteve të Bashkuara, Mike Pompeo, dhe një nga zyrtarët më të lartë Koreano Verior, Kim Yong-chol, u takuan gjatë një darke para bisedimeve që do të zhvillohen sot,m e Enjte.

Veritas.com.al/