(FOTO: Presidenti Trump dhe Melania kanë mbërritur në Finlandë)/

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, sapo ka mbërritur në Finlandë,  do të takojë homologun e tij, Vladimir Putin , në fund të udhëtimit të tij të bujshëm Europian, ku kritikoi aleatët e tij.

Zoti Trump tha se ka ” pritshjmëri të ulët” në prag të takimit në kryeqytetin finlandez, Helsinki, por para tij ” ndoshta ca gjëra të mira” mund të vijnë.

Takimi i nivelit shumë të lartë vjen pasi 12 rus janë akuzuar për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale amerikane të vitit 2016.

Zoti Trump tha s edo ta ngrejë çështjen, por samiti nuk ka agjendë formale.

Në Shtetet e Bashkuara ka patur zëra ku i bëhet thirrje presidnetit Trump që të anulojë takimin për shkak të padive, gjë që u deklarua të premten nga zëvendës Prokurori i Përgjithshëm, Rod Rosenstein.

Rusia ka mohuar akuzat, dhe thotë se po mirëpret bisedimet si një kamion që do të çojë përpara marrëdhëniet.

Veritas.com.al/

A sentence reading The Whole World is Watching is projected on the presidential palace on the eve of a summit between US President Donald Trump and Russian President Vladimir Putin in Helsinki on July 15, 2018

(FOTO: PAllati Presidencial i Finlandës  ku do të takohen Trump dhe Putin)/