Etiketa: agim-xhafka

FEVZIU DHE XHA SANIU.
Nga: Agim Xhafka Sa mbarova universitetin më çuan mësues në Velçan të Gorës. Një fshat në këmbë të malit të Lenijes, kufi me Gramshin, pa rrugë makine, me drita dy-tre orë,pa televizor, por kis...
JAVA NIS KEQ… NDAHET NGA JETA GAZETARI THIMI NIKA
Nga: Agim Xhafka/ Qysh në mëngjes lexova që na la Thimi Nika. Fluturoi pa zbardhur dita që të mos na trazonte ëndrrat. Bëri atë që dinte më mirë; askush të mos ia mësonte hallet e tij. U mbë...
GËZIM KAME SI FESTË KOMBËTARE.
(Sjell te Turbina dramën “Terrori”) Nga: Agim Xhafka/ Në datën 5 tetor, pra të premten e ardhshme, ne Teatrin “arTurbina” do jepet shfaqja e dramës “TERROR”. Nuk do ishte ngjarje në se do lu...
Tregimi i ditës: Njeriu i mirë ‘fals’
Nga: Agim Xhafka/ Nuriu bridhte çdo mëngjes me një karrocë pazari në dorë. E tërhiqte nga shtëpia tek biblioteka. Pastaj tek berberi, shtyhej deri te stacioni i autobusit dhe ndalej nja dy orë ...
Shtëpia e ‘Spaçit’ plot, shyqyr!…
Nga: Agim Xhafka/ Dje,në pervjetorin e Spaçit mësova për një sjellje të çuditshme të Meleqit me gruan e tij, në diktaturë. Meleqit iu burgos i vëllai. Qysh atë ditë askush nuk i shkelte në shtëp...
‘46 minuta tek Monika’
Nga: Agim Xhafka / Monika Kryemadhin e kam njohur qysh 26 vjet përpara. Atëherë kur ajo çupkë e vogël vinte tek selia e PS-së e atje na u njoh me një djalë të ri,që quhej Ilir Meta dhe që atëhe...
GËZIM KAME DHE ‘PINOKËT’ E TIJ
  Nga: Agim Xhafka/ Pas ca ditësh mbush 70 vjet ai që na mbushi një jetë me art,me emocion, me ngazëllim,hare,lot e trokitje zemre si breshër i rrëmbyeshëm. Mbase populli nuk e di kush ësht...
MILI
Nga: Agim Xhafka/ Mbase është i burgosuri i vetëm në botë që u dënua 25 vjet dhe nuk e mësoi shkakun. Askush nuk i tregoi Milit një fakt,një provë. Vetëm i lexuan togfjalëshin agjent i rusëve dhe m...
KATËR ERIONË DHE NJË VELIAJ
Nga Agim Xhafka/ Fb/ Sot u ktheva nga Ohri drejt Orikumit. Në mëngjes sapo i thashë mirë u takofshim recepsionistit të hotelit, më ze rrugën një makinë e Shqipërisë. Bëhu pak më anash,i thashë ,sa ...
Absurd!, nga Agim Xhafka
  1. Nga që Monika nuk pranoi të bëhej zonjë e parë, flitet se këtë rol ka kërkuar ta luajë Lorenci. 2. Një miku im shumë i mirë në Korçë, aq besonte te vettingu sa ra menjëherë në de...
Faqja 1 prej 212