Etiketa: analize

PD nuk ka ku shkon më; as para as pas, as majtas, as djathtas! Të largohet Basha që të hapë rrugë
Nga: Astrit Patozi/ Djegien e mandateve, ish-deputeti demokrat e cilësoi si një gjest të gabuar dhe se kjo ka shkuar në interes të Edi Ramës. Sipas tij, Partia Demokratike është në udhëkryq të ...
Foto e Ditës
Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, Melani Trump, shetit me fëmijët në Nairobi ku ndodhet për vizitë. FOTO: AFP...
KUVENDI SOT MU DUK NJË QELI
  Frrok Çupi/ Sot ishte dita përkujtimore e vrasjes së 16 deputetëve opozitarë që dolën nga zgjedhjet e Asamblesë së Përgjithshme të 2 Dhjetorit 1945. Kuvendi i Shqipërisë vendosi ta përkujtojë...
TRE TË VËRTETA QË U MBULUAN SOT
  Frrok Çupi/ Nuk u mbuluan nën “çadër”, por thellë në tokë. “Çadra” në bulevard është nukli ku vërtiten të gjitha lëvizjet dhe të vërtetat; të hapëta e të pa hapëta. Gjatë gjithë ditës “lo...
Bota rrotullohet rreth 8 Nëntorit
Frrok Çupi/ 8 Nëntori është Amerika. Atë ditë votohet për presidentin tjetër; atë ditë mund të themi se ndryshon bota. Po them për presidentin “tjetër”, nuk po them për presidentin “ e ri”. Po ...
Zgjedhjet e Dibrës zbresin me tension në zyrat e PD
Laert Skiro/ Zgjedhjet në Dibër përfunduan në favor të socialistëve Rilindas, kundërshtarë të Partisë Demokratike. Fitorja e të Majtëve ishte më e thellë se sa këta vetë mund të mendonin: Mbi 4...
Në Dibër kalon Shkumbini
  Frrok Çupi/   Nuk është çështje e lumit fizik; çështja është se në Dibër po u vihet kufiri disa çështjeve themeli që janë zgjatuar nëpër jetën tonë, aq të zbehta dhe aq të “pavler...
A nuk e patë fundin rrugës?!
  Frrok Çupi/   Fundi nuk ka ardhur akoma. Kur të vijë fundi, nuk dihet cili do të fitojë. Do të fitojë qeveria mbi grupet rivale të drogës, apo grupet rivale do t’i hanë kokën krye...
U ngritën këmbët, t’i bien kokës
Nga Enkel Demi Savra është një katund në Myzeqe, i cili u ngrit nga asgjëja, me qëllimin e vetëm për të themeluar një kamp internimi mes një moçali, ku të grinte mushkonja, uji qe i ndotur, ndë...
Frika mes TS (Tepelena State) dhe IS
Frrok Çupi Çudi si ndodh në këtë botë të vogël. Aq e vogël sa Steve Jobs e kishte dizajnuar si një kokërr mollë në programin e tij në Apple- Macintosh. Bota e informacionit e bëri kaq të vogël plan...
Faqja 1 prej 212