Etiketa: brexit

Theresa May komploton që të mbajë Britaninë në BE edhe dy vjet të tjerë.
Kryeministre Britanike, Theresa May iu adresua liderëve evropian dhe votuesve që nga Firence- një qytet mesjetar- i zgjedhur ndoshta si vend për bashkimin me sipërmarrjet dhe tregun e lirë. Fja...
Nigel Farage do të kthehet në ‘betejë’ në qoftë se….
Ish kryetari i UKIP dhe lider i Brexit, Nigel Farage, ka thënë se do të kthehet në ‘vijën e frontit’ të politikës në qoftë se qeveria e lidh Mbretërinë e Bashkuar pas Bashkimit Europian (BE) për n...
Vezë të prishura, pork vrasës, burger kali: Dështimi i Lëvizjes së Lirë të Ushqimit në Europë
Ndërsa media Britanike është bazuar në të ardhmen e mundshme të importit të ushqimit nga Shtetet e Bashkuara pas Brexit, një skandal i vërtetë i ushqimit po zhvillohet në Europë. Autoritetet e Bel...
Mick Jagger revoltohet kundër Trumpit dhe Brexitit
Këngëtari i Rolling Stones-ave ka hedhur në treg dy këngë në kundërpërgjigje të ndryshimeve politike në Mbretërinë e Bashkuar dhe në SHBA. “Mesazh urgjent nga ana e Mick Jagger. Gotta Get a Gri...
Brexit: BE me ‘kalandra greke’. Juncker zvarrit dhe thotë se ‘oferta UK nuk është e mjaftueshme’.
(FOTO: Jean- Claude Juncker)/ Përpjekjet për të siguruar qytetarët e BE që jetojnë në Britani rreth të ardhmes pas Brexit janë ‘hapi i parë por jo i mjaftueshëm”, tha zyrtari më i lartë i BE, J...
Sot është njëvjetori i Brexit. Farage e quan ‘Dita e Pavarësisë së Britanisë”.
Një vit mbushet sot që nga vota publike e Britanikëve për të lënë Bashkimin Europian. Sot pas një viti, negociatat sapo kanë nisur dhe anëtarët e Parlamentit akoma po përpiqen të  argumentojnë ...
Poll: 70 për qind e Britanikëve akoma mbështet Brexit-in
Një 70 për qind e fortë e publikut Britanik do që qeveria të vazhdojë punën me Brexit, pavarësisht se u duk se rezultati i zgjedhjeve e ktheu popullin ën rrugë nga kërkesa për të lënë Bashkimin Eu...
David Davis: Zgjedhjet nuk do të ndryshojnë drejtimin e Brexit
  (FOTO: David Davis, sekretari Britanik për Brexit)/ Prioritetet e qeverisë britanike dhe afatet kohore për negociatat e Brexit nuk kanë ndryshuar si rezultat i zgjedhjeve të javës së ...
Mbretëria e Bashkuar ‘nuk do të paguajë 100 miliardë euro për divorcin’ nga BE- thotë Davis.
 (FOTO: David Davis, sekretari Britanik për Brexit)/ Mbretëria e Bashkuar nuk do të paguajë 100 miliardë euro (84.6 miliardë sterlina) për “faturën e divorcit” që të largohet nga BE- tha sekret...
Brexit: Theresa May thotë se do ta ketë ‘tmerrësisht të vëshirë’ me Junker
Theresa May thotë se do të jetë ‘një grua tmerrësisht në vështirësi’ kundër presidentit të Komisionit Europian , Jean-Claude Juncker gjatë bisedimeve mbi Brexit. Kryeministre MAy rikujtoi linjën e ...
Faqja 11 prej 14« E para...910111213...E fundit »