Etiketa: egjipt

Pompeo në Egjipt mes shqetësimeve mbi politikën amerikane në Lindjen e Mesme
  KAIRO (AP) - Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo është në Kajro për bisedime me udhëheqësit egjiptianë, ndërsa vazhdon një turne prej nëntë vendeve në Lindjen e Mesme që synon të r...
Egjipti vret 40 terroristë gjatë operacioneve në sulmin e Giza-s.
Policia egjiptiane ka vrarë 40 persona të dyshuar si terroristë gjatë një operacioni të shtunën pas një bombe që shpërtheu gjatë rrugës dhe që qëlloi autobusin e turistëve, duke marrë jetën e tre ...
Egjipti zbulon varrin 4,400-vjeçar të një prifti të lartë të lashtë
(Foto nga KHALED DESOUKI/AFP/Getty)   (AFP) Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar varrin e një prifti që daton më shumë se 4,400 vjet në kompleksin e piramides të Saqqaras në jug të kryeqy...
Arkeologët përgatiten të hapin një sarkofag të madh graniti në Egjipt.
I paprekur për mijëvjeçarë, varri u gjet gjatë punimeve ndërtimore në Aleksandri Arkeologët po përgatiten të hapin një sarkofag të madh të zi graniti të zbuluar në qytetin portual Egjiptian të ...
Presidenti Trump: Sulmi terrorist në Egjipt provon se kemi nevojë për Murin.
Presidenti Donald Trump  ka riafirmuar kërkesën e tij, të premtuar prej kohe për murin në kufirin Jugor të Shteteve të Bashkuara, pas sulmit terrorist që vrau 305 njerëz në Egjipt. “Me kaq shum...
Egjipti do ‘të marrë hak’ për martirët dhe do të përgjigjet me gjithë forcën për 300 të vrarët.
Presidenti  i Egjiptit, Abdul Fattah al-Sisi ka deklaruar se do të përgjigjet "me gjithë forcën" pasi 300 persona u vranë në xhaminë në Veri të Sinait, gjatë faljes së të Premtes. Xhamia al-Raë...
Sulm mbi xhaminë në Sinai, Egjipt. 155 të vrarë.
Militantë të dyshuar kanë nisur një sulm me armë dhe bomba në një xhami në provincën veriore Sinai në Egjipt, duke lënë 155 të vdekur. Dëshmitarët thanë për mediat egjiptiane se sulmi ka ndodhu...
Arkeologët zbulojnë prova si u ndërtua Piramida e Madhe 2600 vjet para Erës Sonë.
(Piramida e Madhe eshte me e madhja ne Egjipt dhe eshte ndertuar 2600 vjet para Krishtit) Zbulimi i një papirusi të lashtë, një anije ceremonish dhe një sistem ujësjellësi, tregojnë se si ata trans...
Hosni Mubarak i Egjyptit lirohet pas gjashtë vjet “as i lirë, as i burgosur”.
  Ish presidenti Egjiptian, Hosni Mubarak është liruar nga gjendja e ndalimit ku ishte futur gjashtë vjet më parë. Mubarak la spitalin ushtarak në jug të Kairos dhe shkoi në shtëpi  në ...