Etiketa: enkel-demi

Dënimi me vdekje nuk ia zgjidh hallin shoqërisë primitive.
Nga Enkel Demi Është e tmerrshme ajo që ndodhi në Selenicë. Është e papërshkrueshme kjo ngjarje, e cila na rrëfen sa të lirë e ka çmimin e jetës shqiptari. Ne jetojmë ende në një shoqëri primitive,...
Kemi harru’ me qesh
 Nga Enkel Demi Ai pinte ndonjë gotë raki dhe tymoste duhan që ia kishin zverdhur mustaqet e trasha. Unë i qëndroja përballë, tek qeshja me të madhe me historitë që t’i vinte përpara si shuka për gje...
Goni i pat’ hap negociatat me kohë e me vakt
   Nga Enkel Demi Goni ishte si të gjithë ne, moshatar, por që i zgjatën pak më shumë dertet e rritjes. E kam fjalën për aknet. Ishte i mbushur plot me ato gropëza të kuqe dhe të verdha në moll...
Po të ishte Babalja “jevg”?
Nga Enkel Demi/ Babalja është një personazh që duket sikur është sajuar në legjendat urbane. Nëse nuk do të dilte të fliste për historinë e tij Jetmir Olldashi, me siguri do na ngjante me një fanta...
QEVERIA VRET SHTRESËN E MESME
  Nga: Enkel Demi Damian Gjiknuri e dha një tjetër Partneritet Publik Privat për ndërtimin e rrugës Orikum – Llogara me vlerë 130 milionë euro. S’ka gajle që FMN ka muaj që kërkon ndalimin e PP...
Pse Shqipëria ka kaq shumë banditë dhe artistë të shkëlqyer?
  Nga: Enkel Demi Dje, katër të rinj, studentë u lënduan me thikë para Presidencës, në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Dje, e sollën në Shqipëri Izet Haxhinë, ndërsa të shumtë janë ata që p...
Mos u merrni me himnin, por me rrenën e propagandës
Nga Enkel Demi/ Dita e djelë u karakterizua nga dy ngjarje të mëdha; shtëllunga e tymit e një fabrike riciklimi në Tiranë dhe “përçudnimi” i himnit kombëtar, i postuar në rrjet nga ministrja e ...
Edi Ramën e hodhi në erë frika e vet
Nga Enkel Demi Edi Rama ia doli mbanë të bëjë atë që opozita shqiptare kishte muaj e vite që nuk e bënte dot. Edi Rama dhe vetëm Edi Rama është frymëzuesi dhe legjitimuesi i kësaj proteste, e cila ...
Këshilltarët e LSI-së, këta rilindas patriotë
Nga: Enkel Demi/ Te filmi “Nëntori i dytë”, një fshatar, ku ka bërë konak Ismail Qemali e pyet Plakun e Vlorës: “Po Evropi ç’thotë Ismail bej?”. Kurse në filmin “Ballë për ballë”, ose më mirë tek “...
U ngritën këmbët, t’i bien kokës
Nga Enkel Demi Savra është një katund në Myzeqe, i cili u ngrit nga asgjëja, me qëllimin e vetëm për të themeluar një kamp internimi mes një moçali, ku të grinte mushkonja, uji qe i ndotur, ndë...