Etiketa: europe

Europa goditet nga vala e nxehtë, kudo alarm për jetën.
(Ministria e Shëndetësisë, Itali, ka vënë 26 qytete në listën e alarmit të të nxehtit)/ Disa pjesë të Europës po përjetojnë goditjet më ekstreme të të nxehtit në më shumë se një dekadë. Tempera...
Orban: ‘Europa duhet të rifitojë sovranitetin nga Perandoria Soros’.
Kryeministri i Humgarisë, Viktor Orban u ka bërë një mbrojtje të zjarrtë vlerave  dhe identitetit Europian duke folur në kampin e Universitetit Veror Bálványos në Rumani. Ai u ka bërë thirrje komb...
Gjurmët më të lashta të homo-sapensit në Europë/ 9 qershor 1999
Më 9 qershor 1999 u zbuluan në shpellën Chauvet, në Francë, gjurmët më të lashta të homo-sapiensit në Evropë. Janë gjurmët e një fëmije të moshës 8 deri 10 vjeç, 25 000 deri 30 000 vjeçare. Shp...
Liderët europianë nuk pranojnë propozimin e Trump mbi Marrëveshjen e Parisit
  Qeveritë e Italisë, Francës dhe Gjermanisë kundërshtuan kategorisht, të Enjten ofertën e Presidentit Trump për rinegocimin e Marrëveshjes së Parisit mbi Klimën. “Ne jemi të mendimit d...
Ky është shekulli i Amerikës… Pse të burgosemi në një Europë burokratike?
Nga: Margaret Thatcher/* Por shqetësimi im kryesor është për Britaninë. Për shumë vite, vendi im përqafonte një qasje atlantiste, më shumë sesa një qasje kontinentale evropiane ndaj sigurisë. P...
Shpërthen cinizmi i Junker, President i BE: Dua që Brexit të dëmtojë Britaninë, që ta shikojnë të tjerët “sa keq”! Tani Britania “vend i botës së tretë”.
  (FOTO: Jean- Claude Junker)/ Presidenti i BE, Jean-Claude Junker, tha se Britania do të trajtohet si “vend i tretë”  Brexit dhe se divorci do të jetë aq i keq për Mbretërinë e Bashkua...
Turqia predikon “Luftëra Fetare” nëpër Europë.
(FOTO: Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlud Çavushoglu)/ Ministri i Punëve të Jashtme i Turqisë, Melvut Çavushoglu ka deklaruar se parashikon që në Evropë do të fillojnë luftëra fetare, transme...
“Trump-istët” zbresin në fushën e Protestës për Ndryshim në Tiranë
  Frrok Çupi/ Bota moderne po i “thyen” reflekset këtu në Tiranë, njësoj si reflekset e pasqyrave që “thyejnë” ndryshimet e mëdha. Askush me mend nuk ka thënë se “Lëvizja Qytetare” e Tiranë...
BE ‘akoma nuk kërkon ndjesë për krimet e komunizmit’: Orban i Hungarisë.
(FOTO: Karl Marx në bronx)/ “Shumë nga Perëndimi sot e kësaj dite nuk kanë kërkuar ndjesë për krimet e komunizmit; madje edhe vetë Bashkimi Europian është hezitues që ta dënojë pa ekuivoke krim...
Orban: Globalistët do të përdorin emigrimin masiv për të zëvendësuar evropianët e sotëm.
Viktor Orbán, kreyministër i Hungarisë beson se establishmenti nuk do të përgjigjet për humbjen e tij në vitin 2016 me rishqyrtimin e politikave të tyre, por duke inkurajuar një valë të emigracion...
Faqja 4 prej 6« E para...23456