Etiketa: irak

RRITET TENSIONI NE LINDJEN E MESME: SHBA EVAKUON PERSONELIN NGA IRAKU
Nga: Mauro Indelicato Një masë që nxitojnë të specifikojnë nga Uashingtoni, nuk është një emergjencë, por që me siguri nuk mund të mos shfaqet si një tregues i tensionit në rritje të këtyre dit...
Trump deklaron fundin e rolit të Shteteve të Bashkuara si ‘polic global’ gjatë vizitës surprizë në Irak.
( Foto nga: AFP / SAUL LOEB)/ Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, i veshur me kostumin e Komandantit të shtabit të Ushtrisë, vizitoi anëtarët e ushtrisë së Shteteve të Bashkuara g...
Trump dhe Melania vizitojnë trupat në Irak. Donald: “Asnjë plan tërheqjeje”
-Zëdhënësja e  Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders, ka zbuluar në Twitter se presidenti i Shteteve të Bashkuara dhe zonja e parë kane vizituar "trupat tona në Irak"- Nga: Giovanna Stella/ &nbs...
Exclusive Reuters: Irani zhvendos raketat drejt Irakut; paralajmërohen armiqtë.
PARIS/BAGHDAD (Reuters) – Irani u ka vënë në përdorim pakicës Shi’ite në Irak raketa balistike dhe po ngre kapacitetet që të ndërtojë që të frenojë sulmet mbi interesat e veta në Lindjen e Mesme. ...
Një gjykatë e Irakut dënon me vdekje xhihadistin Belg për pjesëmarrje në IS.
Një gjykatë në Irak ka dënuar një xhihadist Belg, i cili kërcënoi Europën në një video propagandë. Ai u dënua me vdekje me varje pse ishte anëtarë në grupet e Shtetit Islamik. . Dënimi i ashpër...
UPDATED/ Tërmet i rëndë në kufirin Iran-Iraq. Deri tani rreth 350 viktima e mijëra të plagosur.
( FOTO: Shumica e viktimave janë raportuar nga provinca Kermanshah e Iranit)/ Një termet prej 7.3 ballë ka goditur rajonin kufitar verior mes Iranit dhe Irakut. Deri tani raportohen të paktën 2...
Iraku në prag të luftës civile. I kërkohet zotit Trump që të ndalojë pushtimin e Irakut
Iraku është në parim, në luftë civile, me dhjetëra mijëra forca Peshmerga Kurde të përgatitura për të mposhtur Ushtrinë Irakene dhe mijëra forca milicie Shia të mbështetur nga Irani që po avancojn...
Fiton “Po” me 92 %. Kurdët e Irakut mbështesin vendosmërisht pavarësinë në referendum.
Njerëzit që jetojnë në Irakun Verior, në mënyrë dërmuese votuan në favor të pavarësisë për rajonin e Kurdistanit në referendumin shumë të diskutueshëm të të hëns. Komisioni elektoral tha se 92%...
Irak: Të paktën 50 të vdekur në një sulm të dyfishtë pranë Nasiriya
Të paktën 50 persona janë vrarë në dy sulme në jug të Irakut- njoftojnëzyrtarët e shëndetësisë. Një kamikaz që mante një jlek të mbushur me eksploziv dhe një njeri i armatosur hapën zjarr brend...
Haider al-Abadi: Trump është “përgatitur” që ta marrë në lule të ballit terrorizmin.
  (FOTO: Haider al-Abadi, kryeministër i Irakut)/ Administrata e Presidentit Donald Trump është gati “që të jetë më e angazhuar” dhe ta marrë në lule të ballit terrorizmin në Lindjen e ...
Faqja 1 prej 212