Etiketa: kie

Erion Veliaj: Nuk është tërhequr Këshilli i Europës nga vëzhgimi i zgjedhjeve, por…
Erion Veliaj, kandidati socialist për Bashkinë e Tiranës, dhe kryebashkiaku në detyrë, ka sqaruar nga Dajti edhe lajmin për tërheqjen e vëzhguesve të Këshillit të Europës. “Ishte një nga 40 org...
Basha pas tërheqjes së vëzhguesve të KiE: ‘Bota perëndimore dha sinjalin!’.
Kryedemokrati Lulzim  Basha tha sot në një dalje për mediat se tërheqja e KiE është distancim i qartë nga votimet farsë një partiake që kërkon të bëjë Rama. Për kreun e PD, vendimi i sotëm i Ki...
Taulant Balla i PS: Kongresi i Autoriteteve Lokale nuk është KiE.
Menjëherë pasi Kongresi i Autoriteteve Lokale ka thënë se ‘nuk do të kenë delegacion’ për zgjedhjet në Shqipëri, ka reaguar kryetari i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla: ‘Së pari, me lejo...
Këshilli i Europës anulon delegacionin e vëzhguesve për zgjedhjet e 30 Qershorit. Reagon OSBE.
Në njoftimin e publikuar nga Këshilli i Europës thuhet se anulimi është bërë për shkak të mungesës së sigurisë në disa zona. “Në vijim të emailit të mëposhtëm, me të cilin ju ftojmë në një taki...
Asambleja e KiE-s për Shqipërinë: Opozita të kthehet në Parlament!
Bashkëraportuesit për Shqipërinë në Asamblenë Parlamentare e Këshillit të Evropës, Andrej Hunko dhe Joseph O’Reilly kanë reaguar me shqetësim për dorëheqjen e deputetëve të opozitës nga mandatet p...
Sekretari i Përgjithshëm i KiE: ‘Opozita të mos braktisë Parlamentin!’
Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Europës, Thorbjorn Jagland ka komentuar vendimin e opoziitës shqiptare për djegien e mandateve të deputetit. “Në një demokraci, legjislatura është shkall...
Komisioni Europian dërgon dy avionë për shuarjen e zjarreve në Shqipëri
Komisioni Evropian ka vendosur sot që të japë 'një dorë' për shuarjen e zjarreve në Shqipëri. Sipas vendimit të KE-së, Greqia do të dërgojë dy avionë shtesë në vendin tonë për të ndihmuar në lu...
Opozita, letër KE-së: Ja çfarë bëri në Shqipëri drejtori për Ballkanin, Auer
(FOTO: Eduard Auer, Partitë opozitare i kanë dërguar një letër Komisionit Europian ku ankohet për sjelljen politike të zyrtarit Eduard Auer. Në mbledhjen e kreut të PD-së, Basha me aleatët, ësh...
Tusk rizgjidhet president i KiE pavarësisht nga kundërshtimi i co-patriotëve polak.
(FOTO: Donald Tusk dhe Jean Claude Junker)/ Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk fitoi në raundin e dytë të Enjten pavarësisht frikës së kundërshtimit të bashkatdhetarëve të tij Polak. ...
BE para dorëheqjes së presidentit Juncker.
Komisioni Europian nuk ka pranuar kërkesën për dorëheqje të presidentit Jean-Claude Juncker, në javët që vijnë përderisa raportimet kërkojnë që të përparohet në integrimin evropian. Gazeta ital...