Etiketa: lufta

Ah, ta kishim një luftë!… sot, jo nesër.
Frrok Çupi Sigurisht, kjo që po bëj unë, është një ironi...! Po flas siç mendojnë këta që e gjejnë veten mirë në konflikt. U dyndën me duzina ‘patriotë’ dhe iu sulën Iniciativës perëndimore për...
Ukraina mund ta fitojë luftën deri në fund të vitit: Flet Shefi i Inteligjencës
 "Lufta në Ukrainë mund të arrijë një ‘pikë kthese’ në gusht dhe të përfundojë me mposhtjen e Rusisë para fundit të vitit”, kjo ishte ajo që deklaroi Shefi i Inteligjencës Ushtarake të Kievit në n...
Ukrainë: Një luftë që s`mund të fitohet! NATO : Situata, e paqartë!
Liderët e NATO-s janë të shqetësuar nga ideja se në Europë mund të ketë një luftë të zgjatur, e cila nuk mund të fitohet. Konflikti në Ukrainë ka hyrë tashmë në muajin e tretë e pak shenja ka p...
Britania: Më 9 maj, Putini mund t’i shpallë luftë totale Ukrainës
Sekretari britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace, tha se presidenti rus mund të përdorë paradën e Ditës së Fitores së Rusisë më 9 maj për të shpallur mobilizimin masiv të rezervave të tij për një shtyt...
Rritja e çmimeve do të vijojë edhe për dy vitet në vijim. Lufta në Ukrainë do të japë goditje mbi ekonominë shqiptare: Sejko
Lufta në Ukrainë dhe reagimi i shteteve apo institucione për të mbrojtur qytetarët ka qenë në fokus të diskutimeve gjatë takimit që guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko zhvilloi me delega...
Një muaj nga sulmi rus në Ukrainë, paqja ende larg
 “Do të bëhet edhe më keq, përpara se të bëhet më mirë në Ukrainë”.  Ose të paktën, kështu mendon ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes, Ashton Carter, së bashku me shumë analistë e kritikë ...
Lufta në Ukrainë ka tronditur tregjet e huaja, do rriten çmimet për dy vite në Shqipëri! Do ulet konsumi e ngadalësohet ekonomia: BSH
Banka e Shqipërisë do të rrisë normën bazë të interesit me 0.5 për qind duke e çuar në 1 për qind. Norma bazë e interesit do të jetë 1%, do të reflektohet pas 2 tremujorësh Banka e Shqipërisë p...
Zyrtari ukrainas: Rusët drejt humbjes, lufta do të përfundojë pas 2-3 javësh
Faza aktive e luftës pritet të përfundojë pas 2-3 javësh. Këshilltari i Byrosë së Ukrainës, Oleksiy Arestovych, shkroi në kanalin e tij Telegram se faza aktive pothuajse ka përfunduar pranë Kievit...
Kryeministri ukrainas: Ndaloni luftën para se Evropa të digjet!
“Ka ardhur koha për të ndaluar këtë pushtim, përpara se Evropa të digjet”. Kështu ka deklaruar kryeministri ukrainas Denys Smihal në një fjalim të shkurtër video në Këshillin e Evropës. "Në 18 dit...
Ukrainë: Mbi 1,200 civilë të vrarë ose të plagosur! Mes viktimave edhe një gazetar
Në vetëm 13 ditë luftime në Ukrainë mbi 1,200 civilë janë vrarë ose plagosur. Shifra është njoftuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara . Mes të vdekurve është edhe një gazetar.Ky numër, sipas O...
Faqja 1 prej 41234