Etiketa: mirdite

Dy të vdekur në një aksident rrugor në Fang, Rubik.
Dy të vdekur dhe tre të plagosur. Ky ka qenë bilanci i një aksidenti tragjik që ndodhi sot në Rrugën e Kombit. Aksidenti ka ndodhur pak më parë në fshatin Fang në afërsi të Rubikut, shkak i përpla...
Në Orosh, Mirditë- shfaqet në natyrë portreti i Skënderbeut
Në qendër të Oroshit, në një lëndinë të pjerrët, këto ditë është shfaqur portreti gjigant i Heroit tonë Kombëtar. Skulptori, bir i Oroshit, Llesh Biba, e ka gdhendur atë në lëndinë me mjete rretha...
Rrëshqitja e fshatit Blinisht, inxhinieri deklaron se është efekt i tunelit turk të Qafë Mollës. VIDEO
Ing. Mark Zefi hedh hipoteza të forta për Blinishtin. Rrëshqitja mund të jetë provokuar nga ndonjë çarje e mundshme e tunelit të hidrocentralit turk të Qafë Mollës. Inxhinieri me përvojë të gja...
Mirditë: Rrëshqitja e Blinishtit, fshatit përballë Oroshit. Foto të rralla marrë nga mali përballë.
Nga: Pirusti News E ndërsa moti ka filluar të japë shenjat e para të përmirësimit, toka e Blinisht ende është në lëvizje me drejtim fundin e luginës. Komisioni i verifikimit të dëmeve i cili ës...
TRONDITËSE: Në shkolla japin leksione ata të LGBT, por nuk na lejohet ne që besojmë në Zot!
(FOO: Elda Nikolla, murgeshë dhe mësuese, me dy diploma, master dhe 6 vite eksperiencë pune)/ Elda Nikolla është murgeshë dhe mësuese në një shkollë në Fan të Mirditës, por e pushuan nga puna m...
Turqinia ‘shkel’ Mirditën dhe ndëshkon mirditorët pas gjashtë shekuj; kapen 65 burra.
Nga: L. Skiro/ Që në ditët kur Turqia vendosi, me leje të qeverisë shqiptare, që të ndërtojë hidrocentral në lumin Fan i Madh në Mirditë, shumë kush e kuptoi si një hile për hakmarrjen ndaj his...
Reportazh/ Pas këtij zjarri, mund të mos quhet më “Bjeshka e Oroshit”. VIDEO
(FOTO: Pamje nga fshati Nenshenjt, Orosh) Nga L. Skiro/ Zjarri i fuqishëm prej disa ditësh në fshatin Orosh të Mirditës, ‘tingëllon’ pak më ogurzi. Oroshi, fshati ‘legjendë’ në Mirditë, i dh...
Aksidentohet një elektricist në Fan, Mirditë.
(FOTO: Imazh)/ Elektricisti Zef Shyti, i mirënjohur në Fan të Mirditës për devotshmërinë e tij në krye të detyrës, është plagosur rëndë teksa përpiqej të riparonte një defekt ne linjë. Nata ...