Etiketa: negociatat

Negociatat/ Parlamenti Evropian, rezolutë për Shqipërinë: ‘Të ndreqim gabimin e bërë!’
  Mbrëmjen e djeshme, një mocion për miratimin e një rezolute ka vazhduar deri në orët e vona, ku ndër të tjera është deklaruar se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut duhet të vazhdojnë refor...
PE pas mosçeljes të negociatave: ‘Refuzimi mund të sjellë destabilitet në rajon!’.
Pas Jo-së që Franca dha për mos-hapjen e negociatave ndaj Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut parlamenti evropian ka kërkuar miratimin e një rezolutë për zhbllokimin e negociatave nga kjo e fundit...
Rama: Dy lëvizjet pas mosçeljes së negociatave: Takimi me Macron dhe Reforma Zgjedhore
Kryeministri Edi Rama nuk e sheh si përgjegjësi të qeverive të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut vendimin negativ të Këshillit Europian për çeljen e negociatave. E sa kohë ka këtë këndvështrim a...
CDU-CSU: Rruga drejt BE-së mbetet e hapur
“Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të vijojnë me reformat” Pavarësisht vendimit negativ që Këshilli Europian mori për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Gjermania, një ndër vendet lobuese pro ç...
Situatë e re pas dështimit të negociatave dhe Reforma Zgjedhore, Basha niset drejt SHBA
-Kreu i opozitës Lulzim Basha është nisur drejt SHBA-së. Ashtu siç paralajmëroi kohë më parë, lideri i PD-së do të qëndrojë prej 3 ditësh në Uashington për t’u takuar me zyrtarë të lartë të pol...
Rama: Rekomandimi pozitiv i KE për negociatat dëshmon përparimin tonë. Në 15.00, konferencë me BE
Pas marrjes së rekomandimit pozitiv të hapjes së negociatave me Bashkimin Europian ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama. “Rekomandimi pozitiv pa kushte i Komisionit Europian për çeljen zyrtare...
Basha i PD: ‘Shqipërisë nuk do t’i hapen negociatat’.
Sipas kreut të PD-së, Lulzim Basha, Shqipëria nuk mund të përfitojë hapjen e negociatave për shkak të standardeve që sipas tij, janë të nivelit ‘afrikan’. “Me Edi Ramën nuk ka integrim në Evrop...
Goni i pat’ hap negociatat me kohë e me vakt
   Nga Enkel Demi Goni ishte si të gjithë ne, moshatar, por që i zgjatën pak më shumë dertet e rritjes. E kam fjalën për aknet. Ishte i mbushur plot me ato gropëza të kuqe dhe të verdha në moll...
Prapë Shqipëria në provim vitin e ardhshëm
Nga: Deutsche Welle/ Pak lojë gjeopolitike bën BE kur i afron edhe më shumë vendet e Ballkanit Perëndimor, në fund të fundit nuk është në interesin e Brukselit, nëse ato do të orientoheshin nga Rus...
Tre vende të BE frenojnë hapjen e negociatave me Shqipërinë, sipas DW
Franca, Holanda dhe Danimarka që po e frenojnë aktualisht hapjen e negociatave të anëtarësimit. Gjermania është më shumë pro hapjes së tyre. Sipas informacioneve të agjencisë Reuters për Gjerma...
Faqja 1 prej 212