Etiketa: osbe

Presidenti i OSBE-së bën thirrje për ‘dialog pa parakushte’ mes palëve politike
Në lidhje me trazirat e vazhdueshme politike në Shqipëri, Presidenti i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, George Tsereteli , ka reaguar ditën e sotme me një postim në rrjetin social “Twitter”, ku ...
KE dhe OSBE kërkojnë: Shqiptarët të votojnë brenda afatit ligjor
“Qytetarët shqiptarë duhet të votojnë për të zgjedhur drejtuesit e tyre vendorë dhe duhet të votojnë brenda afatit kohor të përcaktuar nga kuadri ligjor shqiptar”. Është ky reagimi që vjen nga Kom...
Intervistë për TCH/ Miroslav Lajčák: Opozita të ndalë përshkallëzimin e dhunës, po e kthejnë vendin në vitet ‘90
Miroslav Lajčák, kryesuesi i tanishëm i OSBE-së dhe Ministri i Punëve të Jashtme dhe Evropiane i Sllovakisë, në përmbyllje të vizitës në Tiranë, në një intervistë për gazetarin e Top Channel, Muha...
OSBE: Jo derdhje gjaku, jo molotov, jo shashka, jo dhunë!
  Prezenca e OSBE-së në Shqipëri ka reaguar për protestën e sotme të opozitës, ndërsa bën apel që protesta të jetë paqësore duke shtuar se aktet e dhunshme janë të papranushme. Në brend...
Pse u sulmua ambasadori i OSBE? ‘Sulmohen ata që përpiqen të vendosin faktet kundër mitit’
 Nga: Bernd Borchardt, ambasador Kur Genta më ftoi për të folur sot këtu, mendova për konceptin e armikut të popullit dhe u përpoqa të bëja një kërkim se nga rridhte ky koncept, cila është hist...
Soreca i BE: E dënojmë me gjithë zemër frikësimin që i shkaktuan ambasadorit të OSBE’
Ambasadori i BE-së,  Luigi Soreca ka reaguar në “Twitter” sa i përket faktit që protestuesit pas deklaratave të ambasadorit të OSBE në Tiranë, Bernd Borchardt protestuesit shkuan poshtë shtëpisë s...
OSBE dënon dhunën ‘ kriminale’, liderët e dhunës ‘ do të dëshojnë’
Edhe OSBE ka reaguar lidhur me dhunën e manifestuar sot në protestën e opozitës. Përmes një postimi shpërndarë mediave, OSBE shprehet se organizatorët e protestës së sotme duhet të mbajnë përgjegj...
OSBE: Kuvendi, me deputetët e rinj, i gjithëfuqishëm për Reformat. ‘Go on!!’
Thomas Greminger, sekretar i Përgjithshëm i OSBE, që nga Tirana ka bërë shenjë miratimi dhe ka thënë në anglisht: “Go on!’(vazhdoni),  duke nënkuptuar reformat që do të miratohen në Kuvend. “Re...
OSBE PARASHIKON ZGJEDHJE ‘TË NJOHURA’ EDHE PA OPOZITËN QË ISHTE
Teksa opozita po shkon drejt bojkotit të zgjedhjeve vendore të 30 qershorit, ambasadori i OSDE-së në Tiranë, Bernd Borchardt, ka folur për njohjen ndërkombëtare të këtyre zgjedhjeve, edhe pse pa p...
OSBE, Wilton: Në 2017 pati shit-blerje votash, por nuk ndikoi rezultatin.
Robert Wilton, zëvendës ambasador i OSBE në Shqipëri, pranon se në vitin 2017 ka patur shit-blerje votash, por jo në atë masë sa të ndikohej rezultati i zgjedhjeve. Diplomati tha se në Shqipëri ës...
Faqja 1 prej 3123