Etiketa: palestine

Shtetet e Bashkuara pret fondet për agjencinë e Refugjatëve Palestinez.
Shtetet e Bashkuara po u jep fund të gjitha financimeve për agjencinë e Refugjatëve Palestinez në Kombet e Bashkuara, tha Departamenti i Shtetit i Shteteve të Bashkuara. Ai e përshkroi organiza...
Media mban përgjegjësi për vrasjen e Palestinezëve/ Ambasadori i SHBA, David Friedman.
Media tradicionale mban “disa përgjegjësi” për vdekjen e palestinezëve në kufirin e Rripit të Gaza këtë javë, sepse ata shpërblyen terrorin e Hamas për inkurajimin e popullit që të sulmonin drejt ...
FOTO: Orë pas ore gjatë ditës së trazirave në Gaza ku vdiqën 58 palestinezë
E hëna ishte ditë vdekjeje që i ktheu trazirat e dhunshme në kufirin e rripit të Gaza-s me izraelitët, siç kishin ndodhur të paktën dy muaj të kaluar. Protestat palestineze morën zjarr nga hapj...
Zgjohet Bin Laden, lideri i Al-Qaida bën thirrje për xhihad në prag të inaugurimit të ambasadës Amerikane.
- Bin Laden ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara  është "armiku numër Një i palestinezëve dhe u betua...-, deklaroi al- Zawahiri. Lideri i Al-Qaida, Ayman al-Zawahiri ka thënë se vendimi i Ameri...
BE mban anën e vendeve të Lidhjes Arabe, kundër Shteteve të Bashkuara
Bashkimi Europian dhe vendet e Lidhjes Arabe insistojnë që Jerusalemi të jetë kryeqytet i përbashkët i Izraelit dhe i shtetit të ardhshëm Palestinez; teksa Shtetet e Bashkuara përgatitet për ta zh...
Franca nuk do të njohë shtetin e Palestinës: Macron në përgjigje të lëvizjes së Trump.
Presidenti Francez Emmanuel Macron tha të Mërkurën se ai nuk do ta njohë shtetin e Palestinës si një shtet i pavarur. Kjo erdhi si një reagim i deklaratës së presidentit Trump për njohjen e Jerusa...
Donald Trump fton Presidentin e Autoritetit Palestinez, Abbaz, për vizitë në Shtëpinë e Bardhë.
  Sipas raportimeve të Daily Mail, Presidenti i Shteteve të Bashkuara të premten ka ftuar presidentin e Palestimës, Mahmoud Abbas për të vizituar Shtëpinë e Bardhë- tha zëdhënësi i Abbaz. ...
Trump hap letrat me OKB mbi anëtarësimin e Palestinës
Administrata e re e Presidentit Trump po përgatit urdhrat ekzekutiv që do të minimizojnë rolin që do të luajë Shteteve e Bashkuara në Kombet e Bashkuara dhe në organizma të tjerë ndërkombëtarë, du...
Obama i dha Palestinës 221 milion dollarë orët e fundit, të premten më 20 Janar.
Agjencia “ Associated Press” (AP) raportoi të hënën se ish- presidenti Barack Obama çliroi një fond prej 221 milion dollarë për Autoritetin e Palestinës të Premten në mëngjes, më 20 Janar, vetëm p...