Etiketa: shba

E FUNDIT/ BËJMË NJË MARRËVESHJE? KRERËT E KONGRESIT AMERIKAN
-Krerët e Kongresit nga të dyja palët pritet të marrin pjesë në një konferencë për sigurinë e kufirit në Shtëpinë e Bardhë, pasi mbyllja e pjesshme e qeverisë i afrohet votimit dy javor...- Fin...
Që nga viti ‘89- në kërkim ndërkombëtar. 22 vjet fshihej në SHBA, ekstradohet vrasësi Struga
Selim Struga, i cili u ekstradua dje nga SHBA u arrestua nga autoritetet amerikane të FBI-së në Detroit më 10 dhjetor të vitit 2011. Shqiptari kishte 22 vite që ishte shpallur në kërkim dhe i fshi...
Pjesërisht mbyllet qeveria e Shteteve të Bashkuara për shkak të grindjeve me Demokratët mbi kufirin.
Një pjesë e qeverisë së Shteteve të Bashkuara është mbyllur pasi ligjvënësit dështuan që të kapërcejnë impasin e buxhetit. Zoti Trump. I cili duhet të ndërpresë çdo marrëveshje, po insiston që ...
Partnerët e ish asistentit të Trumpit, Flynn, akuzohen për komplotin e Gylenit
Uashington (AFP) - Dy partnerë të ish këshilltarit të sigurimit kombëtar të Presidentit Donald Trump, Michael Flynn u akuzuan të hënën për një skemë të mbështetur nga Ankaraja për të hequr kleriku...
Asambleja e OKB-së miraton paktin e refugjatëve, pa SHBA dhe Hungarinë
Kombet e Bashkuara (SHBA) (AFP) - Asambleja e Përgjithshme e OKB-së të hënën miratoi me shumicë votash një Pakt Global për Refugjatët që synon përmirësimin e përpjekjeve për të menaxhuar lëvizjet ...
Çfarë qëndron pas vendimit të gjykatësit në Texas mbi ‘Obamacare’ si anti- kushtetues?.
Një  gjykatës federal i Texas, ditën e Premte deklaroi se ligji ‘Obamacare’ shkel Kushtetutën, gjë që duket se do ta dërgojë vendimin drejt Gjykatës së Apelit të shkallës së Pestë. Gjykatësi Re...
Obamacare: Një gjykatë në Texas e shpall ligjin e Obamës si ‘antikushtetues’
BBC/ Një gjykatës federal nga Teksasi ka vendosur të shpallë si antikushtetues një pjesë të konsiderueshme të Aktit të Kujdesit të Përballueshëm (ACA), i njohur ndryshe edhe si “Obamacare”. ...
Donald Trump shpall fitoren mbi karvanin e emigrantëve; kërkon Murin
Presidenti Donald Trump pohoi të martën se agjentët e përforcimit të kufirit kishin kthyer mbrapsht me sukses karvanët e emigrantëve që u përpoqën të hynin në Shtetet e Bashkuara, pavarësisht rapo...
SHBA mbështet planin e Kosovës për të krijuar ushtrinë
Nga: AFP, Breitbart News/  Prishtina (AFP) - Uashingtoni mbështet planet e Kosovës për të krijuar ushtrinë e vet, tha të enjten ambasadori i SHBA në Prishtinë, duke sinjalizuar një çarje me NAT...
USA, Partia Republikane- viktimë e një sulmi kibernetik
-Opozita demokrate ka reaguar ndaj lajmit të sulmit kibernetik të kohëve të fundit duke ja atribuar përgjegjësinë e këtij të fundit Moskës dhe Pekinit duke akuzuar Shtëpinë e Bardhë për "mbikëqyrj...
Faqja 11 prej 41« E para...910111213...203040...E fundit »