Etiketa: shba

Vdekja e George Floyd: Në shtetet e SHBA urdhërohet shtetrrethim mes përplasjeve dhe protestave.
  Shtetrrethimi është vendosur në shtetet përgjatë gjithë SHBA në përpjekje që të frenojnë trazirat e shkaktuara nga vdekja e një burri me ngjyrë në arrest policor. Protestat e mëdha pa...
BE i kërkon SHBA të rishqyrtojë vendimin për ndërprerjen e lidhjeve me Organizatën Botërore të Shëndetit
(FOTO: Arkiv) BRUKSEL (Reuters) - Bashkimi Evropian i kërkoi Shteteve të Bashkuara të rishqyrtojë vendimin e saj për të ndërprerë lidhjet me Organizatën Botërore të Shëndetit për trajtimin nga ...
Gruaja e ish-policit të Minneapolis, Derek Chauvin kërkon divorc
Nga: Fox News Gruaja e Derek Chauvin, oficeri i pushuar nga policia në Minneapolis i akuzuar në vdekjen e George Floyd, raportohet se ka bërë kërkesë për divorc si shenjë e papajtueshmërisë për...
Me kërkesë të Trump, Pentagoni vë në gatishmëri policinë ushtarake për në Minneapolis
  Nga: Fox News DELRAY BEACH, Fla - Ndërsa trazirat u përhapën në dhjetëra qytete amerikane të Premten, Pentagoni ndërmori hapin e rrallë të urdhërimit të Ushtrisë për të vendosur disa ...
Donald Trump nënshkruan Urdhrin Ekzekutiv për të frenuar “fuqinë e pa kontrolluar” të medias sociale.
Presidenti Donald Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv të enjten në Shtëpinë e Bardhë për të mbrojtur fjalën e lirë në mediat sociale dhe rregullimin e kompanive të mediave sociale kundër censurim...
Shtetet e Bashkuara pajis Shqipërinë me helikopterë ‘Black Hawk’. Yuri Kim: ‘ SHBA dhe Shqipëri do të jenë krah për krah’.
  Në një ceremoni të veçantë, të zhvilluar në bazën ajrore të Farkës, ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka dhe ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim nënshkruan ...
Zonja Kim nuk ndalet për Reformën në Drejtësi; sot në Kuvend me Ruçin dhe Maja
Pas takimeve të njëpasnjëshme me krerët e opozitës dhe anëtarët e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore, ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka takuar sot edhe kryetarin e Kuvendit, Gramoz R...
Nasa SpaceX : Një ditë e madhe u ndërpre për shkak të motit të keq.
Moti i keq e ka detyruar SpaceX të heqë dorë nga nisja e astronautëve Nasa Doug Hurley dhe Bob Behnken në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS). Të dy astronautët duhej të dilnin nga Qendra Ha...
Shtetet e Bashkuara përkrah një Ballkan me lëvizje të lirë mes shtetesh, në Kosovë pritet qeveria e re
Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Matthew Palmer, njëherësh i dërguar i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara shpresoj...
Ric Grenell, ushtruesi i Detyrës së Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare, lë pas një listë të gjatë arritjesh
Ushtruesi i Detyrës së Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare në SHBA, Richard Grenell u tërhoq të martën, duke lënë pas një listë të gjatë të arritjeve gjatë mandatit të tij të shkurtër dhe histori...
Faqja 18 prej 83« E para...10...1617181920...304050...E fundit »