Etiketa: vatikan

Ekologjia, laicizmi dhe multikulturalizmi: Kisha drejt revolucionit
-Sinodi në Amazon i Kishës Katolike mund të ndryshojë katolicizmin përgjithmonë. Këto janë ndryshimet kryesore mbi tavolinë- Nga: Francesco Boezi  Dokumenti përgatitor për Sinodin e Amazon ë...
Papa u kërkon krerëve të BE të tregojnë solidaritet me emigrantët në brigjet e Maltës
  Vatikan  (AFP) - Papa Françesku të dielën u bëri thirrje udhëheqësve të BE-së të tregojnë "solidaritet konkret" me 49 emigrantë të bllokuar në anijet e OJQ-ve jashtë brigjeve të Maltës, ...
Vatikani/ Papa Françesku, Monsinjor Gianfranco Ravasi: “Ne katolikët- minorancë në Perëndim”
"Në Perëndim, edhe në Itali, ne katolikët dhe në përgjithësi ne besimtarët duhet të jemi të vetëdijshëm se jemi një minoritet. Shumë klerikë e refuzojnë, kur e thua te ndalojnë. Jetojnë sikur të i...
Në Vatikan arrestohet kardinali Coccopalmerio: festë homosex dhe drogë
( FOTO: Kardinali Francesco Coccopalmerio)/ Një skandal i ri përfshin Kishën. LifeSiteNews, marrë nga marcotosatti.com, ka plasur ‘bombën’: kardinali Coccopalmerio do ketë qene gjurmuar në b...
Vatikan, shfaqet një letër sekrete e Benediktit të XVI mbi arsyen e dorëheqjes së tij
Benedikti XVI ben të flasin për të. Tabloidi gjerman Bild publikon disa pasazhe të një letre, të nëntorit te 2017-es dhe të dërguar nga Papa tek një kardinal gjerman, por identiteti i të cilit nuk...
Presidenti Meta: “Jam i lumtur me Papën”, por kush pyet ‘pse me Papën?”?
Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka shpërndarë një lajm përmes mediave sociale se ndodhet për një vizitë në Vatikan, ku ka takuar edhe Papa Franceskun. Ai shkruan se “jam i lumtur me Atin e Shen...
Papa Francesku pret, në Vatikan, presidentin e Turqisë, Erdogan
Disa vite më parë një takim i tillë do të dukej i ‘pamundur’. Por sot ka ndodhur që presidenti ‘despotik’ Erdogan ka mbërritur në Vatikan dhe ka zhvilluar takimin me papa Francesku. Lajmin e bë...
Punëtorët kanë gjetur fragmente eshtrash të Shën Pjetrit në Altarin Mesjetar të Romës.
Gjatë punimeve restauruese në Kishën Romake të Shën Mërisë në Cappella, punëtorët kanë gjetur disa poçe të periudhës antike që supozohet se mbajnë fragmente eshtrash nga katër martirët e hershëm t...
Ndahet nga jeta ambasador Rrok Logu, përfaqësues i Shqipërisë në Vatikan, 55 vjeç.
(FOTO: Papa Ratzinger dhe ambasadori Rrok Logu)/ Është ndarë nga jeta në moshën 55 vjeçare, ish-Ambasadori i Shqipërisë në Vatikan dhe Anëtari i Komitetit Shtetëror të Kulteve, Rrok Logu. Lajmi...
Donald Trump mbërrin në Romë, nesër takim me Papa Franceskun
Presidenti Donald Trump ka mbërritur sot pasdite në Itali. Për nesër është planifikuar takimi i tij me Papa Françeskun në Vatikan. Pas këtij takimi do të zhvillohen edhe bisedimet me liderët shtet...
Faqja 1 prej 212