Etiketa: vetting

ONM, aleat me të akuzuarit për krime? KPK e konfirmoi në detyrë, ONM kërkon kokën e prokurorit të çështjes “Tahiri”.
(FOTO: Prokurori i Krimeve të Rënda, Gentian Osmani)/ Ndërsa Vettingu për prokurorët e gjyqtarët vijon, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK) vendosi konfirmimin në detyrë të  Gentian Osmani...
Artan Broci shkarkohet nga KPK dhe deklaron se “nuk kalova vetëm testin e nënshtrimit”.
Pasi KPK vendosi largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Artan Broci, gjyqtari lëshoi një deklaratë ku e cilësoi KPK-në si komisarët politikë të kryeministrit Edi Rama, që sipas tij ...
Vetting/ Gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Artan Broci shkarkohet nga detyra.
Në përfundim të seancës, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit mori vendim për shkarkimin nga detyra gjyqtarin Artan Broci. Vendimi për Brocin, anëtar i Gjykatës së Lartë u mor me shumicë votash. ...
Hahn e vëndos ‘levën’ e negociatave me BE, mbi Vetingun.
Është hera e parë që Vettingu shpallet si faktori bazë për nisjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në. Deri tani ishin përmendur dhejtëra arsye të tjera. Vettingu i gjyqtarëve dhe prokurorëve ...
Vetting: Gjykatësi Artan Broci nuk ka kryer ‘deklarim të rremë’ të pasurisë.
Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur seancën dëgjimore me gjykatësin pranë Gjykatës së Lartë, Artan Broci, i cili do t’i nënshtrohet ‘filtrave’ të vettingut. Trupa e KPK përbëhet nga Etleda...
Zaganjori i ‘mbijeton’ Vettingut, rikonfirmohet në krye të Gjykatës së Lartë
Kryetari i Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori ka kaluar me sukses procesin e vettingut duke u rikonfirmuar në detyrë. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit drejtohej nga Olsi Komici, me anëtarë ...
Vetting: Gjyqtari Artan Zeneli, i Gjykatës së Lartë, rrëzohet para pasurimit shumëfish.
Gjyqtari i Lartë,  Artan Zeneli nuk e kaloi Vetting-un. Ai është shkarkuar nga detyra nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK). Gjyqtari nuk ishte i pranishëm gjatë dhënies së vendimit, madje ...
Gjykatësi i Gjykatës së Lartë, Thanza, del i dënuar për vjedhje në Itali
Në kuadrin e Vettingut për gjyqtarët, sot ka nisur rreth orës 09:30 seanca dëgjimore në KPK për anëtarin e Gjykatës së Lartë, gjyqtarin Admir Thanza. Sipas një zbulimi të bërë nga ONM gjyqtari ...
Ish prokurori Llalla- 15 vjet larg ‘publikut’, por pse të hyjë në Vetting!?
Kolegji Penal i Apelimit është mbledhur sot për të vendosur për ish-kryeprokurorin Adriatik Llalla. Komisioneri Publik ai i cili kërkoi prishjen e vendimit të KPK-së, që kishte vendosur se Adri...
Edhe një gjykatëse tjetër jep dorëheqjen para Vetingut
Brunilda Kasmi, gjyqtare pranë Gjykatës së Rrethit Tiranë, dha sot dorëheqjen. Nuk dihet ende shkaku i dorëheqjes, por lajmi është konfirmuar nga burime nga Presidenca për gazetën Panorama. Bru...
Faqja 1 prej 3123