Etiketa: vetting

Gjykatësi i Gjykatës së Lartë, Thanza, del i dënuar për vjedhje në Itali
Në kuadrin e Vettingut për gjyqtarët, sot ka nisur rreth orës 09:30 seanca dëgjimore në KPK për anëtarin e Gjykatës së Lartë, gjyqtarin Admir Thanza. Sipas një zbulimi të bërë nga ONM gjyqtari ...
Ish prokurori Llalla- 15 vjet larg ‘publikut’, por pse të hyjë në Vetting!?
Kolegji Penal i Apelimit është mbledhur sot për të vendosur për ish-kryeprokurorin Adriatik Llalla. Komisioneri Publik ai i cili kërkoi prishjen e vendimit të KPK-së, që kishte vendosur se Adri...
Edhe një gjykatëse tjetër jep dorëheqjen para Vetingut
Brunilda Kasmi, gjyqtare pranë Gjykatës së Rrethit Tiranë, dha sot dorëheqjen. Nuk dihet ende shkaku i dorëheqjes, por lajmi është konfirmuar nga burime nga Presidenca për gazetën Panorama. Bru...
Viktima e parë e Vettingut, oficeri i Policisë në Fier
Oficeri i Policisë së Fierit, Kastriot Fafa, i ka dhënë fund jetës sot në mëngjes duke qëlluar veten me armën e shërbimit. Shkaqet e vetëvrasjes nuk janë bërë akoma të qarta. Por burime të besu...
Gjyqtari i tretë, Besim Trezhnjeva, në sitën e Vettingut; del se ka fshehur pasurinë.
Besim Trezhnjeva është gjyqtari i tretë që kalon në sitën e procesit të Vettingut, ku do të vlerësohet për burimin e pasurisë dhe pastërtinë e figurës. Sipas përfundimeve të komisionit del se nuk ...
Adriatik Llalla dënohet 15 vjet pa të drejtë profesioni.
Komisioni i Pavarur i Kualifikimit publikoi vendimin ku transkriptohen arsyet se përse u ndërpre procesi i Vettingut ndaj ish-Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla. Duke e konsideruar dorë...
ONM: Llalla nuk mund të fajësohet ‘apriori’, veç pse dha dorëheqjen..
Ndërprerja e vettingut për ish-prokurorin e përgjithshëm, Adriatik Llalla dhe ish-gjyqtarin e Gjykatës Kushtetuese, Besnik Imeraj, për Operacionin Ndërkombëtar të Monitorimit, është i pa arsyetuar...
KUVENDI/ Topalli, e vetme kundërshtoi listën e Vettingut: ‘Këtu ka kamikazë politik të paktit Rama- Basha!’
  Pas tre vitesh betejë epike me segmente të politikës dhe gjyqësorit, reforma në drejtësi po merr trajtë përfundimtare. Në një seancë të jashtëzakonshme parlamentare , e cila zgjati vetëm...
Zgjidhen 7 anëtarët e organeve të Vetingut. Cilët janë?
Në Kryesinë e Kuvendit  të Shqipërisë, komisioni ‘ad hoc’ ka votuar për zgjedhjen  e institucioneve të Vetingut, për 6 anëtarët e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit si dhe anëtarin e shtatë më vete. ...
Noka dhe Rama: Vettingu, OMN dhe Totozani me dy standarde
Flamur Noka dhe Luan Rama, anëtarët e Komisionit të posaçëm për ‘vettingun’, kanë akuzuar Avokatin e Popullit në largim Igli Totozani, se ka zbatuar 2 standarde me listën e kandidatëve për organet...
Faqja 2 prej 3123