Etiketa: vettingu

Tre gjyqtarë- viktimat e fundit të Vetingut.
Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra tre gjyqtarë të njohur, brenda dy ditëve të fundit. Lajmi i fundit nga Vettingu është se shkarkohet nga detyra anëtari i Gjykatës së Lart...
Në rrjetën e Vettingut bie një gjyqtar tjetër.
Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtarin e Gjykatës së Apelit në Durrës, Besim Trezhnjeva. Vendimi është dhënë sot në KPK. Sipas anëtarëve të institucionit, Trezhnje...
Goditet dhe njolloset Vettingu: Një person nën hetim për pastrim parash dhe një tjetër për falsifikim, marrin për hunde procesin
Nga: Hashtag.al/ Idiotësia  e një gazetari  nën hetim për pastrim parash dhe nxitimi i një juristeje në konflikt interesi, kanë njollosur papritur procesin e vettingut. Le ta tregojmë fabulë...
Vetting: I pari gjyqtar që verifikohet- i pari që shkarkohet nga detyra.
(FOTO: Top Channel) Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK) ka shkarkuar nga detyra gjyqtarin dhe anëtar i Gjykatës Kushtetuese, Fatos Lulo, pasi nuk ka justifikuar pasurinë e tij. Dy ditë ...
‘Viktimat’ e Vettingut janë te pragu- njofton ministri Xhafaj; shumë shpejt i keni në dorë
Vettingu, ky proces purifikimi në Drejtësi, është konsideruar si ‘dënim’ i disave që do të mbeten viktima të Reformës në Drejtësi. Kjo është perceptuar kështu jo vetëm nga shumica e njerëzve në pu...
Një kryetar Partie bën pjesë në komisionet ‘e virgjëra politikisht’ të Vettingut.
Aq sa pritet të shuhet vapa dhe thatësira e tmerrshme e kësaj vere, po me aq padurim pop pritet në popull edhe fillimi i efekteve të Vetingut të Reformës në Drejtësi. Mirëpo populli që pret, e ...
Lulzim Basha sot theu dy “tabu” : Vettingu- një “komplot” dhe kryeministri “para Drejtësisë” për drogën!
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke folur sot në prani të të pranishmëve në Çadrën e Lirisë, theu “tabunë” e Reformës në Drejtësi. “Ne e dimë tashmë çfarë është kjo Reformë”- tha zo...
Vettingu vetë po hyn nëpër gjirize antikushtetuese dhe kolapsi.
Nga Veritas.com.al/ Sipas ekspertëve të ligjit, Kuvendi i Shqipërisë dhunoi kushtetutës e Republikës ditën që e shtyu Vetttingun edhe shtatë ditë. Kjo ndodhi këtë të Hënë kur Kuvendi u mblodh p...
Ambasadori amerikan, Lu, kthehet te “Venecia” dhe pikëpamja e Berishës
(FOTO: Sali Berisha dhe Donald Lu. Foto Arkiv) Në këto momente në një nga ambientet e “Hotel Tirana International “po mbahet Simpoziumi Anti- korrupsion me titull “Sytë dret të Ardhmes- Muri i ...
Shfaqen ambasadorët e SHBA dhe BE menjëherë pas pezullimit të Vettingut
  Megjithëse të heshtur dhe të padukshëm për disa javë ose edhe muaj, ambasadori i SHBA dhe ambasadori i BE u shfaqen sot menjëherë pasi Gjykata Kushtetuese pezulloi Ligjin për Vettingun. ...
Faqja 1 prej 212