Etiketa: voa

Katër muaj burg shtetasit amerikan për foton Rama – Obama.
Nga: Zëri i Amerikës/ Një person që sajoi një kontribut të paligjshëm nga një i huaj në një komitet për mbledhje fondesh për presidentin Barack Obama në vitin 2012, u dënua me katër muaj heqje ...
Mendim mbi një raport kritik të DASH mbi klimën e biznesit.
Nga: Zëri i Amerikës/ Departamenti Amerikan i Shtetit publikoi të enjten raportin mbi klimën e biznesit në botë për vitin 2019. Në pjesën për Shqipërinë, thuhet se investitorët e huaj përmen...
Zëri i Amerikës: Petrit Vasilit i është refuzuar viza amerikane.
Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka qenë e ftuar e Zërit të Amerikës gjatë vizitës së saj në SHBA ku ka folur për situatën politike por edhe për politikanët shqiptarë që iu janë refuzuar vizat ...
‘Skandali’ me tenderin D.H., shteti amerikan nis hetimet ndaj firmës D. H.
Sipas Zërit të Amerikës/ -Prej disa ditësh po flitet se tenderi i Unazës së re është një aferë korruptive- sipas opozites. Zeri i Amerikes shkruan rreth qendrimit te Departamentit të Shtetit- ...
VOA, David Phillipps: Ndarja e Kosovës na sjell vitin e dhunshëm 1990.
Eksperti i Politikës së Jashtme, David Phillips thotë se ideja e ndarjes apo e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë është alternativa më e keqe për zgjidhjen e problemeve mes dy vende...
Departamenti i Shtetit po mban në dorë ‘bombën’ Serbi- Kosovë
Sipas Zërit të Amerikës/ Departamenti amerikan i Shtetit u bëri thirrje Prishtinës dhe Beogradit që të tregohen krijuese dhe elastikë në gjetjen e një zgjidhjeje për normalizimin e marrëdhëniev...
VOA: Udhëheqësit shqiptarë duhet të distancohen nga Turqia
Nga: Prof. Alon Ben-Meir Një profesor i Universitetit të Nju Jorkut, paralajmëron Shqipërinë dhe Kosovën për rrezikun e ndikimit turk dhe thotë se është e qartë se objektivi i Recep Tayyip Erdo...
VOA: Edi Rama kishte qenë mbrojtësi i flaktë i Tahirit
Nga: Zeri i Amerikës, 3 Maj/ Në Shqipëri, ish ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, nën hetim për dyshimet se ka patur lidhje me një grup trafikantësh të marijuanës, njoftoi sot tërheqjen e tij si de...
Udhëheqësit e shqiptarëve nuk e pranojnë realitetin
  Intervistëe VOA me Prof. David Phillips/ Eksperti i Politikës së Jashtme, David Phillips thotë se rreziku që paraqet ndikimi i Rusisë dhe Turqisë në Ballkan është real ndaj udhëheqësit e ...
Donald Lu përgjigjet në panik: “Ata që nuk duan Reformën, më akuzojnë…”.
Organizata “Judicial Watch”, në një njoftim të botuar të mërkurën, akuzon Departamentin e Shtetit se ka ndihmuar me fonde organizatat e filantropistit Xhorxh Soros për aktivitetet politike në mbës...
Faqja 1 prej 212