Etiketa: zgjedhjet

Zezakë, homoseksualë dhe hispanikë: kurrë kaq pak kandidatë meshkuj dhe të bardhë
Nga: Valeria Robecco/ Nju Jork - Diversiteti është bërë një lëvizje politike në zgjedhjet Afatmesme 2018 në Amerikë. Ne gare për Kongresin dhe për rinovimin e një të tretës se Senatit dhe të...
Brazili kthehet djathtas: Bolsonaro fiton raundin e parë si president.
(Kandidati i krahut të djathtë eliminon Fernando Haddadin, trashëgimtarin e Lula-s. Por për të zgjedhur presidentin do të duhet balotazhi)/ Janë zgjedhje ndoshta historike ato që Brazili sapo k...
Qeveria në ajër; Suedia përballë bllokimit politik pas fitores së të djathtëve.
Suedia ndodhet përballë bllokimit politik që të hënën pasi e djathta shpalli fitore në zgjedhjet legjislative, nga ku u shtrua pyetja se kush do ta formojë qeverinë e ardhshme që tani ndodhet në a...
Një përfaqësues i Opozitës Turke qëllohet për vdekje gjatë zgjedhjeve presidenciale.
Një përfaqësues lokal nga një parti opozitare është qëlluar për vdekje gjatë votimeve të të dielës për zgjedhjet presidenciale në Turqi- konfirmon media në vend. Mehmet Sıddık Durmaz, nga Parti...
Opozita më e gjerë turke bashkohet kundër presidentit Erdogan për zgjedhjet e qershorit.
( FOTO: Meral Akşener, lidere e partisë ''İyi" dhe Kemal Kılıçdaroğlu, kryetar i partisw Populli Republikan (CHP). Fotograf: Adem Altan/AFP/Getty Images)/  Partitë kryesore të opozitës në Turqi...
O ‘këta mund të jenë binjakë’, ose Rusët votuan nga dy herë të Dielën. Shikoni fotot
Reporterët kanë fotografuar atë që duket e do të jetë provë  se njerëzit në Rusi kanë votuar nga dy herë për zgjedhjet presidenciale të të dielës. Vladimir Putin u kthye në pushtet në fund të javë...
Zgjedhjet në Itali: ‘5 Yjet’ del e para, por qeverinë e krijojnë Berluskoni- Salvini.
Parashikimet e para të exit polleve tregojnë për një votë masive për partitë populiste me Lëvizjen "5 Yjet" (M5S) që si parti e vetme bëhet më e fuqishmja, ndërsa koalicioni i i partive konservato...
VOTUESIT ITALIAN BËHEN GATI TË SHKUNDIN BE-në ME FITOREN E PARTIVE EUROSKEPTIKE
Italianët janë gati për zgjedhjet e një qeverie të re euroskeptike dhe anti- emigracion ditën e Diele. Pritet që partitë euroskeptike dhe anti- emigracion të dominojnë rezultatin e zgjedhjeve, sip...
IRONIA/ Agron Duka pyet: Sa palë zgjedhje blihen me 180 mln euro?
Ish-deputeti i Kuvendit të Shqipërisë dhe aktualisht kryetar i PAA,  Agron Duka, ka ironizuar kapjen e sasisë rekord të kokainës mbrëmjen e djeshme, duke ngritur hipoteza se pas saj mund të jenë t...
Presidencialet në Çeki: Zeman, anti- emigracion, mund Drahos; fiton mandatin e dytë.
Presidenti Çek, Milos Zeman ka fituar mandatin e dytë pas një rezultati të ngushtë kundër rivalit Jiri Drahos. Zoti Zeman, i cili kundërshton me forcë emigracionin dhe kritikon sanksionet e BE ...
Faqja 2 prej 812345...E fundit »