Këtu lajmëtarët e moit dhe mediat online po shkruajnë se pritet një mot i ftohtë me borë dhe temperatura të ulëta. A mos ka lidhje ky mot i pritshëm me atë çfarë po ndodh në Britani dhe pas saj në vende më të afërta të Europës?…

Moti në Britani i ka lënë përdhe avionët dhe që ditën e parë ka lënë 24,000 shtëpi pa energji elektrike; si dhe ka mbyllur autostradat me akull dhe borë që e ka futur Anglinë në një grackë prej ngrice të madhe në -8C.

Ky mot i akullt që paralajmëron për akull, shira dhe borë, më shumë në jug dhe në veri të largët, ka pllakosur sot.

Britanikët janë mbërthyer në kaos pasi bora zbardhi Britaninë duke mos lejuar avionët që të ngrihen nga toka, shtëpitë pa energji dhe masakër në rrugë.

Pasagjerët që ktheheshin nga Krishtlindjet u janë drejtuara aeroporteve pas hekurudhat ishin bllokuar në Stansted.

Por edhe aeroportet konfirmuan se fluturimet janë anuluar sepse avionët nuk janë në gjendje të ngrihen nga toka. Ekipet e punëtorëve po përpiqen të pastrojnë aeroportet.

Në twitter janë dhënë lajmërime për pasagjerët që presin ndonjë përmirësim në trafik dhe në transport.

Veritas.com.al/

 Stansted airport has been shut while snow is cleared from the runway

Aeroporti Stansted  eshte i mbyllur edhe pse eshte pastruar bota

 A plane struggles to land in winds at Leeds Bradford Airport this morning

Nje avion lufton per te çare eren dhe te ulet ne aeroportin Bradford.

 A flight comes into land on a snow-covered runway at Luton Airport

Nje avion ka dale nga pista me ngrica ne  Luton Airport

 A lorry became stuck on the A14 in Northampton after wintry weather swept across the UK

Nje  Lamborghini qe ka guxuar të udhetoje ne rrugen me akull.

 The lorry crash caused tailbacks for motorists heading home after the Christmas break

Perplasja e kamioneve ka shkaktuar bllokimin e rruges per kthimin e njerezve nga Krishtlindjet.