Marco Gentile

Afirmimi i gjashtë në Wimbledon për kampionin serb i cili arrin ne kuoten 20 si Slam Federer dhe Nadal. Nder për Berrettinin i cili luftoi si një luan kundër numrit një në botë

 

Matteo Berrettini fiton setin e parë me tie-break, duke mundur Novak Djokovic, por në fund kampioni serb del nga distanca dhe fiton tre setet e ardhshme për 6-4, 6-4, 6-3 dhe merr me vete Wimbledonin e gjashtë te karrierës së tij, titulli i 20-të Grand Slam, duke barazuar kështu Roger Federer dhe Rafael Nadal, dhe i treti me radhë duke pasur parasysh që në vitin 2020 nuk u luajt për shkak të koronavirusit.

Berrettini u përpoq me të gjitha forcat e tij për të ndalur numrin një në botë, por ai duhej të dorëzohej para klasit dhe veçanërisht forcës mendore të kundërshtarit të tij i cili nuk hoqi dorë as një centimeter dhe në fund, me durim, punoi në krahet e Italianit duke e lodhur atë dhe duke marrë në shtëpi titullin e njëzetë Grand Slam nga 20 finalet e luajtura, pothuajse 67% të rasteve që Nole arriti në aktin final të një Slami pastaj e fitoi atë: numrat flasin qartë.

Djokovic fitoi me meritë por Berrettini vërtet tregoi, edhe një herë, se ai mund të konkurronte në nivelet më të larta dhe se herët a vonë një fitore e Grand Slam madje mund të vinte. 25-vjeçari nga Roma do të ngjitet në numrin e 8 në botë nga nesër.

Për një periudhë prej 6 vitesh, Nole ka monopolizuar pothuajse tenisin: 14 finale të slameve të luajtura, 12 të fituara. Të vetmit që mund ta ndalojnë atë, këtu brenda, Stan Wawrinka në US Open 2016 dhe Rafael Nadal në Roland Garros 2020. Serbi gjithashtu mbetet në garë për të fituar Grand Slam ose Australian Open, Roland Garros, Wimbledon dhe Us Open në të njëjtin sezon: i mungon vetëm vula në Flushing Meadows dhe do të bëhet. I fundit që pati sukses ishte Rod Laver në 1969.

Ndeshja

Berrettini e fillon keq dhe në gemin e katërt ai humbet shërbimin e tij me Djokovic që largohet në 4-1. Megjithatë, 25-vjeçari nga Roma, me durim pret dhe sulmon në gemin e nëntë, duke e cuar në 5-4 në disfavor por me shërbimin në favor të tij. Matteo e mban fushën mirë dhe arrin ta sjellë lojen në tie-break që e fiton me shtatë pikë me katër.

Në setin e dytë Djokovic është një tërbim dhe prish shërbimin e Berrettinit dy herë në gemin e parë dhe të tretë, duke e çuar në 4-0. Sidoqoftë, Berrettini nuk dorëzohet dhe provon rikthimin duke I marre një shërbim serbit i cili fiton, megjithatë, 6-4. Në setin e tretë, romani përsëri humbet shërbimin e tij në gemin e tretë dhe kjo do të jetë vendimtare në fund të setit i cili përsëri fitohet nga Nole 6-4.

Në setin e katërt Berrettini mbahet deri në 3-3 por shembet në gemin e shtatë dhe më pas përplaset në gemin e nëntë duke i dhënë kështu pjesën 34-vjeçarit nga Beogradi i cili kështu fiton Wimbledonin për herë të gjashtë, e treta herë rresht.

VERITAS.COM.AL