UASHINGTON (AP) – Presidenti Donald Trump u tha të premten republikanëve te tij në Kongres që ‘të mos harxhojne kohën e tyre’ në legjislacionin mbi emigracionin deri në nëntor, duke shuar luftën brenda partisë së tij për të kapërcyer grindjet e brendshme.

Tweetimet e Trump vijnë vetëm disa ditë pasi ai këmbënguli që Kongresi duhej të vepronte për të zgjidhur problemet në kufirin USA-Meksikë. Por dallimet e vazhdueshme midis republikanëve konservatorë dhe atyre më të moderuar në Dhomë kanë ngadalësuar legjislacionin e emigracionit në Kapitol Hill, me një votim me kompromis mbi një masë qe u shty deri në javën e ardhshme.

Trump tha të premten se edhe nëse kjo masë kalon, rrëzohet në Senat.

“Republikanët duhet të ndalojnë se harxhuari kohën e tyre per Emigracionin derisa mbasi ne të zgjedhim më shumë senatorë dhe kongresmene / kongresmene në nëntor”, shkroi ai në Twitter.

“Demokratet po luajnë vetëm lojëra, nuk kanë ndërmend të bëjnë asgjë për të zgjidhur problemin e vjetër të këtyre dekadave. Ne mund të kalojmë nje legjislacion të mire pas Valës së Kuqe!”

Komentet e Trump vijnë në mes të një proteste ndërkombëtare mbi ndarjen e familjeve migrante në kufirin jugor. Trump pohoi të enjten se Kongresi mund të ofronte “zgjidhjen e vetme reale” për krizën.

Veritas.com.al/