Uashington (AFP) – Presidenti i SHBA Donald Trump dhe homologu i tij rus Vladimir Putin diskutuan situatën në Venezuelë gjatë bisedimeve të gjata telefonike të premten, tha Shtëpia e Bardhë.

Sekretarja e shtypit Sarah Sanders u tha gazetarëve se Trump i kishte bërë të qartë Putinit “që Shtetet e Bashkuara janë me popullin e Venezuelës”, në bisedimet që preken edhe tregtinë, Korenë e Veriut, Ukrainën dhe traktatet e çarmatimit.

Tensionet amerikano-ruse kanë spikatur javët e fundit gjatë krizës në Venezuelën e pasur me naftë, ku Uashingtoni po mbështet udhëheqësin e opozitës Juan Guaido në përpjekjen e tij për të rrëzuar presidentin Nikolas Maduro – i cili mbështetet nga Rusia dhe Kina.

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo pohoi këtë javë se Maduro kishte një avion në asfalt të gatshëm për të ikur në Kubë, por kishte qene diskutuar prej tij nga Rusët.

“Ata kishin një diskutim shumë të mirë,” tha Sanders, duke e përshkruar bisedën si “përgjithësisht shumë pozitive”.

Shtëpia e Bardhë tha se bisedimet zgjatën pak më shumë se një orë, ndërsa Kremlini tha se udhëheqësit folën për gati një orë e gjysmë.

VERITAS.COM.AL