Uashington (AFP) – Presidenti i SHBA Donald Trump do të diskutojë protestat masive në Hong Kong me homologun e tij kinez Xi Jinping në samitin e ardhshëm të G20, tha të djelën sekretari i shtetit Mike Pompeo.

“Unë mendoj se do të kemi mundësinë të takojme Presidentin Xi për dy javë në samitin e G20. Jam i sigurt se kjo do të jetë ndër çështjet që ata do diskutojnë, “tha Pompeo në një intervistë me” Fox News Sunday. ”

“Ne shohim se çfarë po ndodh, çfarë po zhvillohet në Hong Kong. Jemi duke shikuar popullin e Hong Kongut të flasi për gjërat që vlerëson, “shtoi Pompeo.

Trump tha javën e kaluar se shpresonte që protestuesit – të cilët kanë dalë në rrugë për të denoncuar një ligj kontroversal mbi ekstradimin – do ta “zgjidhin atë” me Kinën, ndërkohë që nuk arrijne te ndalojnë shpejt legjislacionin që per tani eshte pezulluar.

Pompeo insistoi se “presidenti ka qenë gjithmonë një mbrojtës i fuqishëm i të drejtave të njeriut” dhe tha se imponimi i tarifave të gjera për mallrat kineze nga Trump si pjesë e një mosmarrëveshjeje tregtare tregoi gatishmërinë e tij për t’u përballur me Pekinin.

“Për një kohë shumë të gjatë nën Republikanët, presidentet Demokratë,kemi lejuar që Kina të përfitonte prej nesh në tregti dhe në mënyra të tjera. Presidenti Trump ka kundershtuar me forcë kundër tyre. ”

Veritas.com.al/