Etiketa: ballkan

Europa rrëmben iniciativën nga Trump në Ballkan pas hapit fals.
Patrick Donahue dhe Jasmina Kuzmanovic/ 10 Korrik 2020 (Bloomberg) - Diplomatët Evropianë kanë levizur për të rikapur inisiativën në një nga frontet më të paprekshme të kontinentit të tyre pas ...
Shtetet e Bashkuara përkrah një Ballkan me lëvizje të lirë mes shtetesh, në Kosovë pritet qeveria e re
Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Matthew Palmer, njëherësh i dërguar i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara shpresoj...
BE njofton ndihmën për Ballkanin për virusin pas kritikave
  Bruksel (AFP) - BE të hënën njoftoi gati 40 milion euro për të ndihmuar vendet e Ballkanit Perëndimor që të merreshin me koronavirusin, pasi Brukseli u vu nën zjarr që nuk ka bërë sa duh...
BE përqendrohet te Ballkani për zgjerimin pas Brexit
    Nga: RAF CASERT/ Associated Press BRUKSEL (AP) - Me një vend më pak nga largimi i Britanisë,ekzekutivi i Bashkimit Evropian propozoi një sistem të ri për shtimin e anëtarëve në një l...
Ballkan a Izrael? Apo njësoj?
  Frrok Çupi/ Marrëveshja e Paqes e presidentit Donald Trump për Lindjen e Mesme (Izrael- Palestinë), ka ngjallur jo vetëm fantazinë politike, por edhe kalkulime reale apo ‘zeher paragjykues’ d...
Situatë eksplozive në Ballkan pas Luftës në Siri
Nga: Giovanni Giacalone Shpërthimi i luftës në Siri në 2011 ka çuar në pasoja të konsiderueshme në Ballkanin Perëndimor, si në lidhje me rritjen e radikalizmit islamik, ashtu edhe në lidhje me ...
I dërguari amerikan e quan vendimin e BE për Ballkanin “gabim historik”
AP/ 4 Nentor 2019 BEOGRAD, Serbi (AP) - Një i dërguar i SHBA për Ballkanin Perëndimor të hënën përshkroi vendimin e Bashkimit Evropian për të mos filluar bisedimet e anëtarësimit me Maqedoninë ...
Drejtori i Ballkanit në DASH: Shqipëria e ka vendin në BE. Opozita ka lënë parlamentin, por edhe për atë ka një vend në tryezë…
Drejtori i Ballkanit në DASH David Kostelancik duke folur në një forum në Beograd të Serbisë deklaroi se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut meritojnë që të hedhin hapa përpara në proceset integruese...
Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut bien dakord për të hequr pengesat për lëvizjen e mallrave dhe qytetarëve
Trilateralja e Novi Sadit miratoi deklaratën në bazë të së cilës konfirmohet vullneti për të formuar një unuon ballkanik. Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, Kryeministri Edi Rama dhe Kryeminist...
Pompeo në Ballkan: Mbrohuni nga ndërhyrjet ruse dhe kineze!
Sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo paralajmëroi Maqedoninë e Veriut për rrezikun që i kanoset vendit nga ndikimet ruse dhe kineze. Shqetësimin e shprehu gjatë takimit me Kryeministrin Zoran ...
Faqja 1 prej 41234