Ministrja e Jashtme gjermane bën thirrje për integrimin e Ballkanit Perëndimor: Zgjerimi i BE-së një domosdoshmëri gjeopolitike
Gjermania ka bërë thirrje për integrimin sa më shpejt të Ballkanit Perëndimor në BE. Ndërsa blloku shënon 20 vjetorin e zgjerimit të tij me 10 ven...
BE pajtohet për paketën e ndihmës për Ukrainën në vlerë prej 50 miliardë eurosh
(Kryeministri hungarez, Viktor Orban (majtas), duke biseduar me kreun e Këshillit Evropian, Charles Michel, gjatë një samiti të Bashkimit Evropian...
Ekonomitë e Ballkanit Perëndimor dhe BE janë shumë larg njëra-tjetrës”, Von Der Leyen: Mos lini mundësitë, por kapeni momentin.
“Ekonomitë tona në Ballkanin Perëndimor dhe në tregun e BE janë shumë larg njëra – tjetrës. Ekonomitë e Ballkanit Perëndimor janë 35% të mesatares...
Detajet nga Samiti i Procesit të Berlinit/ Pse u zgjodh Shqipëria? Pse presidenti Macron do të mbërrijë me vonesë?
Shqipëria është zgjedhur për të mirëpritur Procesin e Berlinit, një eveniment ky që do të bëjë bashkë krerët e BE dhe Ballkanit Perëndimor. Presid...
Procesi i Berlinit, Samiti në Tiranë/ Soreca: Integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE, në krye të agjendës politike
Ambasadori i Këshillit Evropian në Shqipëri, Luigi Soreca deklaroi se integrimi i Ballkanit Perëndimor në union, do të jetë në krye të agjendës po...
Zgjerimi i BE deri në vitin 2030/ Varhelyi: Vendet anëtare janë gati për të pranuar anëtarë të rinj
Komisioni duhet të jetë gati të lejojë anëtarë të rinj deri në vitin 2030-kështu deklaroi Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë, Oliver Varhely...
Kancelari Olaf Scholz: Gjermania, partnere e ngushtë e Shqipërisë drejt BE
GJERMANI- Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz në konferencën e përbashkët për mediat me kryeministrin Edi Rama, vlerësoi gatishmërinë e Shqipërisë...
Në Qershor, ‘Open Ballkan’ mbahet në Podgoricë. Rama: Nisma ka rijetësuar Procesin e Berlinit
  Kryeministri Edi Rama, në konferencën me homolohun malazez, Dritan Abazoviç theksoi se samiti i radhës të Ballkanit të Hapur do të mbahet në...
Bashkimi Evropian është i përgatitur nëse Moska ndërpret furnizimin me gaz
Evropa është "e përgatitur mirë", falë kapaciteteve të magazinimit dhe masave për ruajtjen e energjisë, nëse Rusia vendos të ndërpresë plotësisht ...
“Sapo mbërrin lajmi FANTASTIK”/ Rama merr njoftimin e shumëpritur nga BE…
Kryeministri Rama ka bërë publik lajmin fantastik për shqiptarët që sapo vjen nga Bashkimi Europian. "Shqipëria siguron dozën e dytë më të madhe ...