Atentati ndaj Trump/ Biden: Nuk ka vend për këtë lloj dhune në SHBA. Kam urdhëruar një hetim të pavarur të sigurisë
Presidenti amerikan, Joe Biden dënoi sërish sulmin me armë zjarri ndaj rivalit të tij politik, Donald Trump gjatë mitingut të tij në Pensilvani. Në një konferencë për shtyp nga Shtëpia e B...
Turi i diasporës: Takimi i Ramës në Milano del jashtë parashikimeve, hapen dyert e pallatit të sportit
Numër i lartë i emigrantëve që duan të pjesë e takimit me Ramën ka dalë jashtë parashikimeve. Organizatorët kanë hapur dyert e pallatit të spor...
Papa Françeku zhvillon një bisedë telefonike me Biden. Lufta Izrael- Hamas, në mes.
Presidenti amerikan, Joe Biden ka zhvilluar një telefonatë me Papa Françeskun pasditen e së dielës, ku diskutuan për konfliktin e vazhdueshëm në L...
Biden paralajmëron Izraelin: Pushtimi i Gazës do të ishe “gabim i madh”
Joe Biden ka paralajmëruar Izraelin që të mos pushtojë Gazën.  Ai i tha 60 minutave të CBS mbrëmë: “Unë mendoj se do të ishte një gabim i madh. ...
Blinken: Kemi raportime për amerikanë të zhdukur e të vdekur. SHBA mund të zhpallë sot ndihma për Izraelin
SHBA mund të shpallë ndihmë shtesë për Izraelin ditën e sotme. Kështu u shpreh Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken për CNN. “Ne po shq...
Kokaina në Shtëpinë e Bardhë, reagon Biden
Presidenti amerikan, Joe Biden tha se Shërbimi Sekret duhet të përcaktojë se si është futur kokaina në Shtëpinë e Bardhë. Agjentët e Shërbimit ...
DASH: Themelimi i Asociacionit mbetet kritik për ndërtimin e Kosovës si shtet sovran e multietnik
Departamenti amerikan i Shtetit deklaroi se përparimi drejt themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, mbetet kritik për ndërtimin e...
Zonja e parë, Jill Biden, thotë se Presidenti Biden është ‘gati të rikandidojë sërish’ për Shtëpinë e Bardhë
Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara Jill Biden dha një nga sinjalet më të qarta deri më tani se presidenti Joe Biden do të kandidojë për një mand...
Sot Biden fluturon drejt Evropës, ai flet për një ‘rend të ri botëror’ që do të udhëhiqet nga Shtetet e Bashkuara
Presidenti Biden po udhëton për në Bruksel të mërkurën për të marrë pjesë në një samit të posaçëm të NATO-s në Belgjikë dhe për të vizituar Poloni...
Colin Powell, ish-sekretar shteti, vdiq në moshën 84 vjeç nga komplikimet e COVID-19
Gjenerali Colin Powell, ish-sekretari i shtetit me ndikim dhe kryetar i Shtabit të Përbashkët që luajti një rol kryesor politik gjatë administratë...